„Poznali lépe i na vlastní kůži Konstantinovu hlaholici a dále nacvičili i gotickou unciálu, kterou lze použít i jako ozdobné písmo, pokud někomu chcete poslat například narozeninové přání a chcete mu vytvořit nějaké osobní přání. Používáme brka i inkoust, máme krásnou písanku těchto písem, kterou vytvořila naše dobrovolnice Linda Hanzalová,“ informovala Jaroslava Matoušová, kastelánka sázavského kláštera.

Studenti se pro tu příležitost oblékli do poutních plášťů, které správa památky nabízí. Jejich nošení podle kastelánky vytvoří u dětí a mládeže i jiný zážitek a lépe se ponoří do poznávání kláštera. Účastníci ve skupinkách vytvářeli také například typický půdorys kláštera a poznávali jeho součásti z krabiček.

Z kurzu ikonopisectví v sázavském klášteře.
V sázavském klášteře skončil kurz ikonopisectví

„Tyto programy v červnu jsou vesměs vypsány ve všedních dnech pro skupiny – nemusí být jen pro mládež, ale třeba i skupinky seniorů nebo i jinak celistvé skupinky jiného věku, ale vyjma posledního červnového pátku jsou už všechny vypsané termíny obsazeny – zarezervovány,“ připomněla Jaroslava Matoušová s tím, že víkendové termíny jsou pak nabízeny lidem z „ulice“ a potřebná skupinka se pak vytvoří až na místě.

V těchto programech bude sázavská pamětihodnost spravovaná Národním památkovým ústavem aktivní zejména o prázdninách. Záměrem je opět cílová skupina „náhodných“ skupinek, zejména rodiny s dětmi, ale může si termíny zarezervovat i táborníci nebo jakákoliv skupina.

Páv v zámeckém parku na Konopišti.
OBRAZEM: Konopišťský zámecký park s rozvolněním a letním počasím znovu ožívá

Pokračovat v programech se bude i po prázdninách až do konce listopadu, a to opět ve vypsaných termínech jednou až dvakrát týdně. Termíny ale budou vypsané až koncem června nebo července.