Čtyři nejlepší projekty přitom určilo hlasování veřejnosti, kterého se zúčastnilo přes osm a půl tisíce lidí. Ti na vrchol poslali Hulice, Vernířovice, Horní Lhotu a Orlovo. Právě tyto obce si mezi sebou rozdělí výhru 180 tisíc korun na uspořádání obecních slavností.

V soutěži, kterou pořádá Zastoupení Evropské komise v ČR, spolu soupeřily projekty spolufinancované z fondů EU. O ceny se ucházelo 49 projektů obcí, měst a městských částí z celého Česka.

Hana Chmelová odemyká svůj mobilní včelín.
Hana Chmelová: Nedovedu si představit snídani bez chleba s máslem a medem

Absolutním vítězem čtvrtého ročníku soutěže se stala právě obec z Benešovska, Hulice s projektem Včelí svět v Hulicích – návštěvnické centrum. Projekt citlivé rekonstrukce sto let staré budovy bývalé obecné školy na interaktivní muzeum byl dokončen v roce 2012 a stal se unikátním i ve středoevropském prostoru. Zdejší expozice představuje hravým a neotřelým způsobem život včel a upozorňuje na jejich nezastupitelnou úlohu v přírodě.

„Nápad vybudovat Včelí svět přišel v roce 2008. Dominantou obce je budova bývalé obecné školy z přelomu 19. a 20. století. Hledali jsme její účelné využití a možnost rekonstrukce a v široké škále názorů vyhrálo vybudování ojedinělé expozice. Účelem bylo vytvořit svět podle včely a co nejvíce přívětivou formou vtáhnout návštěvníky, především dětské, do života včel,“ uvedl hulický starosta Martin Kapek a připomněl, že se prostor školy pro účel muzea podařilo skvěle architektonicky vyřešit.

Z akce ve Včelím světě v Hulicích.
Hulické bzučení a hemžení včel získalo ocenění Patria Nostra

„Při vší náročnosti stavby jsme měli štěstí na skvělou partu lidí od architektů až po zhotovitele interiéru, kteří přestavbu nebrali jen jako práci, ale výrazně otiskli do projektu i svoje srdce. A o to nám šlo. Těší nás, že bývalá obecná škola, současný Včelí svět, nadále slouží ke vzdělávání, získávání nových rozhledů a pokračuje v duchu tradice našich předků,“ doplnil.

Projekt včelí expozice vznikl i díky dotaci z fondů EU ve výši téměř 11 milionů korun.

Kompletní výsledky 4. ročníku soutěže Náš evropský projekt naleznete ZDE.