„Znovu se na řece Sázavě čistí celkem pět úseků. Dnes vyrážení dobrovolníci na úseky 1, 2, 3 a 5. Čtvrtý úsek ze Zlenic do Týnce startuje až zítra,“ uvedla v pátek 8. dubna během prvního ze tří dnů akce ředitelka ops Bohunka Zemanová. „Na čtvrtém úseku se vytvořila asi pětatřicetičlenná úplně nová skupina složená z vodáků, horolezců a skautů,“ potvrdila.

K brigádě kolem řeky se předem Posázaví přihlásilo téměř 800 lidí. Ředitelka ops ale předpokládá, že počet lidí, kteří se od pátku do neděle zapojí do akce, dosáhne přes tisíc. Byla mezi nimi také skupina zaměstnanců centrály potravinářské firmy Mars.

„Přijelo nás osmnáct a někteří členové naší skupiny jsou i cizinci,“ uvedla pro Deník Aneta Matulová s tím, že se na brigádu moc těší. „My jsme tu poprvé, ale zaměstnanci z továrny v Poříčí nad Sázavou se akce účastní pravidelně,“ dodala na startu v Týnci nad Sázavou před tím, než skupina vyrazila po břehu proti proudu řeky ke Zbořenému Kostelci.

Kromě očisty 98 kilometrů řeky dobrovolníci v rámci akce čistí také potoky – přítoky Sázavy a to už od Trhového Štěpánova. Očista tak například čeká Jevanský, Kamenický nebo Benešovský potok.

Mottem projektu zůstává „Tři dny v roce nestačí“. Je to odkaz na to, že by lidé měli být ke svému okolí všímaví stále, nejen po ony tři dny akce Čistá řeka Sázava.

Výsledky ops zveřejní v neděli 10. dubna. Jedním z prvních „úlovků“ byla ale už pár minut po startu akce v Týnci motorová sekačka na trávu. Na první pohled v docela dobrém technickém stavu. Byla však zaparkovaná pod mezí u obchodního domu Lidl.

Čistá řeka Sázava - úseky, dny a místa nástupů
1. úsek
Střechov, zastávka - Český Šternberk:
Pá  Střechov, zastávka
So  tábořiště YMCA

2. úsek
Český Šternberk - Sázava Tábořiště Pod Vrbou:
Pá  Český Šternberk, parkoviště pod hradem
So  Ledečko u mostu, hotel Alex
Ne  Sport-areál Samopše

3. úsek
Sázava - Zlenice U Kormorána:
Pá  Sázava, Tábořiště Pod Vrbou
So  Stříbrná Skalice, restaurace na Marjánce
Ne  Chocerady, fotbalové hřiště

4. úsek
Zlenice U Kormorána - Týnec nad Sázavou, Bisport:
So  Zlenice, U Kormorána        
Ne  Poříčí nad Sázavou, u mostu císaře Františka Josefa

5. úsek
Týnec nad Sázavou, Bisport - Pikovice:
Pá  Týnec nad Sázavou, Bisport
So  Krhanice, náhon
Ne  Žampach, hotel Troníček