Aby měly maminky klid na besedu, zajistily jim hlídání dětí pracovnice Hvězdičky v herničce centra. Samotná beseda proběhla v zasedací místnosti obecně prospěšné společnosti Posázaví v budově Piaristické koleje.

Na besedě se mimo jiné hovořilo o tom, že navzdory nízké nezaměstnanosti je pro maminky problematické najít v Benešově takové zaměstnaní, které by jim umožnilo profesně se realizovat, a přitom nešidit děti a rodinu. I s ohledem na to, že mnohé z nich před mateřskou dojížděly za prací do Prahy, a to už po narození dítěte z časových důvodů nezvládají.

„Chtěly jsme, aby beseda maminkám přinesla praktické informace a pomohla jim zorientovat se v situacích, které některé již nyní aktivně řeší, nebo v blízké době řešit budou. Máme dobrý pocit z toho, že tato forma setkání fungovala, aspoň podle množství otázek, které během živé diskuse kolegyně z úřadu práce maminkám zodpověděly,“ řekla Jana Čechová, předsedkyně Mateřského centra Hvězdička.

Velká část besedy byla zaměřena na otázku vztahu se zaměstnavatelem, zejména pak jak by měla žena postupovat, pokud s ní zaměstnavatel po rodičovské dovolené chce ukončit pracovní poměr, nebo ona sama není schopná jej dále vykonávat, nejčastěji z důvodu péče o dítě a domácnost, a uvažuje o jeho ukončení.

Pozornost přítomných vzbudily také praktické informace o právech a povinnostech ve vztahu s úřadem práce, o registraci na úřadu práce, o možnostech zprostředkování práce a rekvalifikací ze strany úřadu. Pro některé z účastnic besedy byla novou a užitečnou též informace o tom, že na úřadě práce mohou zdarma požádat o bezplatné poradenství včetně pracovně právního.

Beseda se uskutečnila v rámci projektu Jsme tu s Vámi a pro Vás podpořeného z dotace Ministerstva práce a sociálních věcí ČR pro nestátní neziskové organizace v oblasti podpory rodiny o dotaci ze státního rozpočtu pro rok 2019, a ve spolupráci Úřadem práce České republiky - Krajská pobočka v Příbrami, Kontaktní pracoviště Benešov.

Blanka Škorpová