„Vítám vás u naší a teď už i vaší základní škole,“ řekl na úvod ředitel Petr Šedivý a po neformálním proslovu předal slovo místostarostovi Zdeňku Zahradníčkovi. Ten pozdravil 92 prvňáčků a jejich blízkých a dětem popřál, aby se jim ve škole líbilo.

„Tuhle školu znám velmi dobře, chodily sem moje děti a chodí moje vnoučata, vím, že je bezvadně připravená, i když tento školní rok nemusí být jednoduchý. Přejme si proto, aby nebyl zvláštní,“ uvedl.

Petr Šedivý se před odchodem do sucha, venku totiž drobně poprchávalo, rozloučil tak, jak je zvyklý - „Ahoj děti.“ A nezkušení školáci reagovali spontánně – „Ahój“. Pak už se žáčci shromáždili do skupinek a jejich třídní učitelky jim rozdaly pamětní listy a medaile připomínající důležitý den.

„Moc jsme se na děti těšili,“ přiznala Hana Mikulcová, zástupkyně ředitele ZŠ Jiráskova pro první stupeň. „Jsme ale také v napětí, co bude dál. I když jsme se snažili dodržet z manuálu ministerstva mnohé, trochu nás udivilo, že semafor nebyl alespoň v začátcích příliš aktualizovaný,“ uvedla.

Potvrdila také, že v případě distanční výuky proces v „Jiráskovce,“ kde se učí 765 dětí, zvládnou. Nejdůležitější během prvních dnů ale bude, aby se učitelé s novými žáky stačili seznámit. Viděli je totiž poprvé, protože děti u zápisů nebyly.
„Také proto hned v úterý 8. září budeme mít s rodiči první schůzku. Běžně bývá po měsíci,“ dodala Hana Mikulcová.

Největší benešovská ZŠ Dukelská, kam dochází 960 žáků měla vítání před vchodem. S projevy i kulturním programem žáků. „Myslím, že i přes počasí to bylo příjemné i pro děti. Paní ředitelka to měla připravené skvěle,“ pochválil starosta Jaroslav Hlavnička.

Fotogalerie: Zahájení školního roku 2020/2021 na Základní škole Dukelská v Benešově

Kriticky se však vyjádřil k opatřením, která přijímaly, odvolávaly nebo měnily centrální orgány. „Je v tom hrozný zmatek. Jediné, na co se dá spolehnout je zdravý rozum ředitelů škol,“ dodal.

Předseda Spolku rodičů a přátel školy Petr Hála si akci pod širým nebem také pochvaloval. „Bylo to lepší, než loni. Když je ve třídách moc lidí, je tam málo vzduchu. Máme tu i lípu republiky, tak by mohlo být zahájení školy od příště už jako tradice,“ míní.

Proti tomu by nebyla ani ředitelka školy Hana Procházková. „Jak jsem to dnes viděla, byla bych ráda, aby další přivítání nových žáčků probíhalo tady, před školou,“ řekla.