Podle slov starosty Vlašimi Luďka Jeništy se mělo odhalení původně uskutečnit k sedmistému výročí první písemně dochované zmínkyo vzniku města z roku 1318.Jenže nic nešlo podle plánu.

Slavnostní akt se tak měl konat v roce 2019, ovšem kvůli opatřením proti šíření nového typu koronaviru, se uskutečnit nemohl. Nakonec se tedy vedení města a pozvaní hosté, včetně současného kardinála Dominika Duky, sešli v zámecké zahradě ve středu 22. září.

„Pro nás je instalace sochy velkou událostí. Ale než se tak stalo, bylo to opravdové martyrium, což jsme na začátku ani netušili,“ vyjádřil se Luděk Jeništa.

Z dřevorubecké soutěže Stihl Timbersports v zámeckém parku ve Vlašimi.
OBRAZEM: Zámecký park ve Vlašimi ožil závody silných dřevorubců

Při slavnostním aktu nechyběli ani autoři sochy, manželé Svatošovi. Bronzové dílo má hodnotu 1,15 milionu korun. Tyto náklady pomohla městu hradit také veřejná sbírka na transparentním účtu a církev.

„Těší mě, že Spolek pro stavbu sochy Jana Očka z Vlašimi, který za tímto účelem vznikl, splnil svůj úkol a dílo sochařských mistrů Viktora a Terezy Svatošových bude další hezkou dominantou zámeckého parku a hrdým symbolem Vlašimáků,“ dodal Luděk Jeništa.

Z Vlašimské vidličky 2021.
Vlašimská vidlička provoněla zámecky park

Výška sochy je 2,3 metru a půl metru měří podstavec. Za sochařské práce investor zaplatil 910 tisíc korun. Výdaje na soutěž, přípravné a doprovodné práce pak stály necelých 200 tisíc, stavební úpravy kolem sochy 30 tisíc korun.

Město z uvedených částek platilo zhruba 700 tisíc, církve 180 tisíc, z čehož 100 tisíc do Vlašimi putovalo prostřednictvím kardinála Duky. Zbylou část peněz se podařilo získat díky veřejné sbírce.

Zajímavé údaje ke vzniku socha se lze dočíst ZDE.