Podporu pro sympozium s názvem Sochami po stopách Dientzenhoferů z Würzburgu do Čech vyjádřily i finančně město Bystřice, Středočeský kraj a také Fond česko-německého budoucnosti. Také proto se vedle českých umělců prezentují při akci i tři sochaři němečtí.

Velký díl práce pro vznik akce ale vytvořil také místní spolek Špejchar Drachkov, jehož předsedou je jeden z nejvýznamnějších českých sochařů současnosti Kurt Gebauer. „Dotaci na sympozium získal pořadatel, my z Bystřice jsme věnovali dvě stě tisíc korun,“ potvrdil bystřický místostarosta Daniel Štěpánek.

Všechny sochy, a mělo by jich být celkem sedm, vznikají přímo před drachkovským špejcharem. Bloky od zhruba 1,8 do 3,2 tuny jsou pískovcové a přivezené z lomu v Hořicích. Všechny najdou své místo v Bystřici a také dalších částech města. Ještě předtím, v neděli 19. června, budou k vidění na bystřickém Ješutově náměstí. „Do konce října bychom měli vytvořit sokly a umístit sochy tam, kde už zůstanou natrvalo,“ řekl místostarosta.

Kde to bude, není zatím jasné. Některé osady vysloveně prahnou po zajímavé umělecké atrakci. Místo však vybere zástupce radnice s Jiřím Genzerem. „Budeme kvůli umístění objíždět ve druhé polovině tohoto týdne naše osady a vybírat, kam se ta socha hodí,“ popsal Štěpánek.

Sympozium se možná bude opakovat. O tom ale rozhodne až nové zastupitelstvo. „Samotná barokní sýpka, majetek města Bystřice pronajatý spolku Špejchar Bystřice, má úžasné vnitřní prostory s původní tesařskou prací,“ upozornil předseda osadního výboru Luboš Holoubek s tím, že právě tam by se mohly v budoucnu vystavovat i sochy některých žáků Kurta Gebauera.

Samotný Jiří Genzer pracuje v Drachkově na dvou věcech. „Bude to jen Konkávní a konvexní,“ popsal s mramorovým modelem v ruce. „Kromě toho tu vznikne také reliéf s Dientzenhoferem, busta Dientzenhofera, barokní kopule nebo barokní okno,“ uzavřel.