„Když se podíváme do historie, můžeme si všimnout, že prapory, vlajky, znaky, zástavy nebo korouhve měly vždy svoje uplatnění. Ať k označení, ke kterému „týmu“, kdo patří, k vojenským účelům k udávání povelů, nebo třeba na znamení vítězství. V dnešní době mají prapory sice význam převážně symbolický, ale i nyní může být úkolem praporu spojovat a sdružovat. Nový vyšívaný prapor středočeské záchranky poslouží k utužení pospolitosti, posílení pocitu sounáležitosti záchranářů a vyjádření úzkého propojení se Středočeským krajem,“ vysvětlil ředitel středočeských záchranářů Jaromír Bureš hlubší význam daru, když prapor převzal.

Myšlenka na výrobu unikátního praporu středočeské záchranky, který organizaci doposud chyběl, se zrodila před rokem. Slavnostní prapor ZZS SČK je proveden v tmavě modrém sametu, jenž dle výkladu barev symbolizuje důvěru a jasné poslání. Na líci je vyšita mapa kraje a uvnitř znak Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje. Na rubu je znak Středočeského kraje, jehož partnerství a spolupráce s ním je pro organizaci zásadní, a dvě velké lipové ratolesti, neboť lípa je naším národním stromem symbolizující českou státnost. Na tu odkazuje i oboustranné trikolorní lemování praporu. Žerď je opatřena mosaznou špičkou s reliéfním provedením Hvězdy života, která je mezinárodním znakem zdravotnických záchranných služeb.

Zároveň při této slavnostní akci bylo středočeské záchrance předáno hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou jedenáct nových sanitních vozů. Všech jedenáct žlutých sanitek s tradiční šachovnicí bylo vystaveno k prohlédnutí na nádvoří kasáren.

Tato pravidelná částečná obměna sanitních vozů zajistí soustavnou kvalitní přednemocniční neodkladnou péči ve Středočeském kraji. Nové sanitní vozy zahájí svůj provoz na stanovištích záchranné služby v Novém Strašecí, Voticích, Roztokách u Prahy, Zdibech, Zdicích, Městci Králové, Uhlířských Janovicích, Březnicích a Sedlčanech a dva vozy zamíří do Brandýsa nad Labem, kde nahradí vozy již nevyhovující. Starší vozy však neskončí nečinně na parkovištích nebo snad i ve šrotu – z některých se stanou strategické zálohy vozového parku záchranky a jiné budou nabídnuty příspěvkovým organizacím nebo obcím Středočeského kraje.

S přispěním Petry Effenbergerové, mluvčí ZZS Středočeského kraje