„Prověřovaly se především dojezdové časy. Opět se ukázal význam umístění stanice HZS, tedy profesionálních hasičů ve městech se zástavbou výškových bytových domů a důležitých staveb. Ti totiž vyjíždí do dvou minut od vyhlášení požárního poplachu,“ připomněl ředitel HZS Benešov Josef Setnička s tím, že jednotky dobrovolných hasičů obcí mají vyjíždět do deseti minut od vyhlášení požárního poplachu.

Jak ale potvrdilo cvičení, ve skutečnosti vyjíždějí za zhruba 8 až 9 minut. A i když se minuta či dvě mohou zdát jako zanedbatelný čas, ve skutečnosti právě to může rozhodovat i o životech lidí. „Proto i jménem spoluobčanů děkuji hasičům za jejich práci. Jsem na ně právem hrdý,“ uvedl Josef Setnička.

Skutečný požár

Taktického cvičení na Letišti Vlašim se zúčastnila jedna profesionální jednotka se čtyřmi hasiči, druhá byla odvolána po cestě ke skutečnému požádu travního porostu. Cvičili také dva hasiči z vlašimské zbrojovky Sellier & Bellot s výškovou technikou. Dvě jednotky se dvěma cisternami a osmi muži dodalo město Vlašim.

Cvičení proběhlo téměř podle předpokladů, počet cvičících ale ovlivnila neúčastí jednotky z Benešova, která zasahovala naostro jinde a chyběli i dobráci z Boliny, kteří měli závadu na vozidle.

„Přístup na letiště byl dobrý a okolo haly bylo dostatek prostoru pro zásah, takže by se musela řešit pouze doprava dostatečného množství vody. To je však otázka povolání dostatečného počtu jednotek a techniky,“ dodal Zdeněk Svoboda velitel stanice HZS Vlašim.