Ani po pěti letech, kdy se Okresní soud Benešov legalizací kradeného obrazu zabývá není totiž znám jeho právoplatný vlastník. „Případ je odročený na 15. února v 8.30, kdy se bude pokračovat s dalším dokazováním,“ uvedl Václav Nekola, tiskový mluvčí Okresního soudu Benešov s tím, že ve středu byli vyslechnuti znalci, kteří měli uvedené dílo posoudit.

Ani středeční soudní přelíčení ve věci legalizace kradeného obrazu Severní krajina 1931 od světoznámé malířky Toyen nepřinesl tolik očekávané rozuzlení. Proto zůstává dílo i nadále v depozitáři Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a soud bude pokračovat opět 15. února.

Obraz byl v roce 1992 ukraden z rodinného domu Filípkových v Jarkovicích, a přestože byl za tento čin zloděj Luboš Pech potrestaný na pět let vězení, do domu se nevrátil. Jako jeho majitel se totiž hlásí Josef Běhunčík, který obraz v roce 1997 koupil od antikváře Josefa Antoše. O tři roky později se v galerii v Revoluční ulici v Praze objevuje kopie obrazu, a v roce 2007 se dva muži snaží o legalizaci originálu Severní krajiny, která je v té době v rukách Běhunčíka. Ten na požádání obraz dobrovolně vydává policii, která ho uschovává v Úřadě pro zastupování státu ve věcech majetkových.