Na šesti místech spravovaného území začnou v příštím týdnu instalovat mobilní zábrany tahu obojživelníků pracovníci stanice pro handicapované živočichy ČSOP Vlašim. Jedním z míst, kde síťové zábrany znemožní hromadný úhyn chráněných živočichů je i silnice v blízkosti Trhového Štěpánova směrem na Vlašim. Řidiči by při průjezdu tímto místem měli zvýšit pozornost a počítat s pohybem osob.
„Zábrany zde stavíme každoročně v druhé polovině března v délce několika set metrů. Denně pak jezdíme vybírat sběrné nádoby a přemísťovat žáby, které v nich při jejich putování za rozmnožováním končí,“ informuje ošetřovatelka z vlašimské stanice Daniela Mročková a dodává, že v drtivé většině se každoroční migrace týká ropuch, skokanů a ojediněle i čolků.
Ochranáři vedou evidenci takto přemístěných živočichů. Každý rok se podle ní podaří v lokalitě Trhový Štěpánov zachránit kolem dvou tisíc vzácných obojživelníků, z nichž by mnozí skočili svou pouť pod koly automobilů.
„Předtím, než jsme s pravidelným transferem začali, býval tento úsek pokrytý rozježděnými těly žab, které na silnici tvořily kluzkou hmotu, která ohrožovala i samotné řidiče. Mohlo by totiž snadno dojít ke smyku,“ uvádí Karel Kříž z Podblanického ekocentra ČSOP Vlašim. Na budování síťových zábran při transferu obojživelníků se pravidelně podílejí i studenti ekologie VOŠ z Ústí nad Orlicí a letos k nim možná přibudou i jejich kolegové ze zemědělské školy v Benešově. Hlavní tah obojživelníků trvá tři týdny, jeho vrchol vlašimští ochranáři předpokládají na přelomu března a dubna. „Vše ale závisí na momentálním vývoji počasí,“ doplnila Mročková.

JIŘÍ HRNČÍŘ