Jak to vypadá se zařízením pro problémovou mládež v Načeradci? Otázka, kterou si pokládala řada lidí už na konci roku 2010, kdy tehdejší tisková mluvčí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy přiznala, že v České republice byla vytipována tři zařízení, která by měla být zrušena. Jedním z nich byl právě Dětský domově se základní školou a školní jídelnou v Načeradci. Důvodem pro ukončení jeho činnosti byly i nevyhovující hygienické podmínky. Nebezpečí bylo ale nakonec zažehnáno a dvaatřicet chlapců s problémovým chováním, ale i mentálním postižením a zvýšenou agresivitou mohlo v bývalém zámku zůstat.

Euforie z vítězství netrvala ovšem dlouho. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy rozhodlo, že k 31. prosinci 2014 načeradecký dětský domov se základní školou a školní jídelnou pro problémové děti do osmnácti let končí. Budova se převedla pod správu Dětského domova se základní školou a školní jídelnou Sedlec-Prčice v Luční ulici, číslo popisné 330, zřizovatelem bylo ovšem i nadále ministerstvo školství. A to 25. května loňského roku s definitivní platností rozhodlo, že nemovitosti areálu jsou pro DDŠ Sedlec-Prčice nepotřebné, a proto je nutné s tímto majetkem nakládat jako s nepotřebným majetkem.

Po tomto rozhodnutí jsou prováděny kroky k nabídnutí nepotřebného majetku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových," sdělilo včera dopoledne Benešovskému deníku prostřednictvím mailu oddělení vnějších vztahů a komunikace Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Dětský domov v Načeradci, kterému „domácí" neřekli jinak než pasťak, je už minulostí. Přitom to není tak dávno, co chtěl dokonce realizovat projekt Rodinná skupina. Ten spočíval v tom, že by v zahradě postavili domky, dvě ložnice, obývák, kuchyň a sociální zařízení, kde by bydlelo osm chlapců a dva vychovatelé. Každá skupina by měla určitý obnos, s nímž by disponovala při vaření, úklidu či nákupu drobného vybavení. Za peníze, které by dokázali ušetřit, by poté mohli jet na výlet nebo si koupit něco navíc. Cílem bylo snížit agresivitu a vandalství kluků. Bohužel, i když už byl připraven projekt, ministerstvo školství od realizace nakonec odstoupilo. Stejně jako od záměru realizovat jeden z pěti různých projektů Stanislava Urbana, ředitele Dětského domova Sedlec-Prčice, které měl ministerstvu do určitého termínu předložit, co s objektem v Načeradci zamýšlí.