Také vedoucí školních jídelen musí chtě nechtě přihlížet při tvorbě cen obědů pro děti nebo další strávníky ke zvyšování cen potravinářských surovin. Ceny základních potravin, jako jsou máslo, mléko, obiloviny či maso, se tak promítají do života každého z nás. Jak se bude situace vyvíjet dál? V jídelnách zatím nevědí, vyčkávají.
„Zařídíme se podle vývoje cen potravin,“ nevyloučila pozdější další navýšení cen Květa Beranová, vedoucí školní jídelny v Týnci.
Většina školních jídelen zvedla ceny obědů už v tomto školním roce. Ať už na jeho začátku či v průběhu.
„Kvůli cenám potravin jsme zdražili obědy už od října minulého roku,“ dodala Dana Sejková, vedoucí školní jídelny při ZŠ v Bystřici.
Kvůli výkyvům v cenách potravin se dopředu těžko odhaduje, zda bude další zdražení nutné.
„Mluví se o tom, že zdraží maso, ale zatím nezdražilo. Máslo šlo s cenou nahoru, ale poté zase pokleslo,“ komentovala kolísání cen Beranová.
„My jsme zvýšili ceny obědů od prvního ledna a žádné další neplánujeme,“ potvrzuje situaci vedoucí jídelny v Trhovém Štěpánově Jaroslava Vacková.
Vedoucí benešovské jídelny při ZŠ Karlov otázka Deníku pobouřila a sdělila, že rozhodování o cenách je čistě její soukromá věc a nebude se k ní vyjadřovat.
Obecně ale zástupci školních jídelen další zdražení obědů neplánují.
Cena obědu ve školní jídelně zahrnuje režijní náklady, které hradí zřizovatel jídelny, tedy nejčastěji obec, dále pak mzdové náklady, které hradí stát a také cenu surovin. Děti ve škole z těchto tří položek platí pouze suroviny, proto jejich rodiče nemohou být zvýšení cen obědů ušetřeni.

Zdražování dojde dech, až posílí dolar

Praha/ Výkyvům celosvětové ekonomiky se neubráníme. Kdyby nebylo globálního zdražování, taky by se u nás nezdražovalo. To si myslí ředitelka analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.
Podle ní jsme na globální vlivy citliví, protože většinu potravin dovážíme. Není proto nic divného, že se k nám přenáší například problémy s nedostatkem rýže. „Zkrátka záleží na celosvětovém trendu a nemůžeme s tím nic dělat,“ konstatuje ředitelka Next Finance.
Odhady, kdy by se růst cen potravin měl ve světě zastavit, se různí. Některé hovoří o třech a některé dokonce o deseti letech. „Já bych ale v tomhle ohledu byla poněkud optimističtější,“ říká Markéta Šichtařová.
„Cena potravin je provázaná s kurzem dolaru a s přesuny na finančních trzích. V okamžiku, kdy začne dolar vůči euru posilovat, změní se spousty věcí. Například začne klesat nebo stagnovat cena ropy a komodit, to znamená také potravin.“
Vzhledem k tomu, že by dolar měl začít výrazněji posilovat koncem roku, mohl by současnému zdražování dojít dech už za pár měsíců. (vj)