Z osmi kandidujících osobností zapsaných na třech listinách, vybralo 38 hlasujících, ze 47 v Chlebích zapsaných voličů, pět nových komunálních politiků.

Stali se jimi nezávislí kandidáti, všichni z jedné kandidátky 
s názvem Nezávislé Chleby
a všichni bez politické příslušnosti. První místo obsadil starosta zvolený po volbách v roce 2010, Petr Charbuský (53 let), jehož podpořili voliči sedmadvaceti hlasy. Zkušenosti z práce starosty má
i Antonie Šišková (61), která tentokrát brala stejně hlasů, jako Charbuský. O jediný hlas méně obdržel čtyřicetiletý Petr Pešek. Podporu osmnácti hlasů získal v sobotu další z vysloužilých chlebských starostů, třiapadesátiletý Zdeněk Hartych. Šestnáct voličů zaškrtlo při hlasování jméno nejmladšího kandidáta, jednatřicetiletého Tomáše Bartáka.

Náhradnicí se pak stala dvaapadesátiletá Ema Kebortová, jíž dalo důvěru 18 voličů. 

„Vzhledem k pořadí na kandidátce a přepočtu mandátů se ale do zastupitelstva obce, i když měla více hlasů, než poslední zvolený Tomáš Barták, nedostala," vysvětlila Blanka Matemišová u Krajské správy Českého statistického úřadu pro Středočeský kraj.

Dva soupeři kandidátky s názvem Nezávislé Chleby, nezávislí kandidáti Miloslav Nenadál a Pavel Vilímek, brali jedenáct a devět hlasů a do zákonodárného sboru obce Chleby, nepronikli.

K novým volbám v Chlebích došlo přes to, že při těch řádných, loni na podzim, voliči své kandidáty zvolili. Jenže později se místní politici rozhádali a situace zdramatizovala. Neshody mezi zvolenými místními politiky skončily odstoupením několika z nich a rozpadem nejvyššího orgánu obce.

„V období po posledních volbách tady byly určité neshody," naznačila Vladimíra Dřízhalová, chlebská volička a zároveň i předsedkyně čtyřčlenné volební komise. „Proto se obávám toho, že tentokrát přijde méně lidí," tušila v sobotu dopoledne, ale její obavy se nenaplnily. Možná také proto, že pořád doufala, že lidé nakonec k urně přijdou. „Věřím, že budou natolik rozumní a přijdou volit," dodala Vladimíra Dřízhalová.

Problém rozpadu chlebského zastupitelstva nyní prověřuje také kriminální policie. Ta zjišťuje například okolnosti prodeje obecního majetku nebo způsob využívání obecních prostor soukromými osobami.

Pokud by se zastupitelstvo v Chlebích, ale i kterékoliv jiné obci či městě znovu rozpadlo, správu věcí veřejných by tam převzal opět správce obce, jemuž se říká také protektor obce. Tento státní úředník je pověřený vedením obce po dobu, kdy nemá volený zastupitelský orgán. Pak by následovaly další a další volební pokusy. Nehrozí proto nebezpečí, že by obec bez zastupitelstva, bez vlastní vůle tamních voličů, připadla pod správu jiné obce či města.

Kromě benešovských Chleb volili lidé v rámci středních Čech také ve Zbuzanech v okrese Praha – západ, Bludově a Hlízově na Kutnohorsku a Zlosyni v okrese Mělník.