To je jen část běžné reality v některých obcích kolem vodní nádrže Švihov na Želivce. Důvodem nepříznivého stavu je obligátní nedostatek financí a dlouhodobým důsledkem pak postupný úbytek obyvatel v jihovýchodním cípu benešovského regionu.

„Z jedné strany máme dálnici, z druhé přehradu. Kvůli ochranným pásmům nemohou občané ani do lesa k přehradě. Přitom zpřístupnění vody pro koupání a rybáře by vliv na kvalitu vody nemělo. Přes dvacet let se nás zapomínalo. Teď se začínají konečně dávat věci do pohybu," uvedl starosta Bernartic Jiří Bělský pro server středočeské novinky.

Starostové zdejších obcí by to rádi změnili a usilují a získání dotací. Pomoc hledají u některých europoslanců. Zatím se pracuje na soupisu aktuálního stavu v regionu a připravují se argumenty a podklady pro jednání s vládou a ministerstvy ohledně dotací, které by zastavily postupné vylidňování regionu.

Čistírna odpadních vod v Bernarticích je v nevyhovujícím stavu. Je v majetku ŘSD, přitom provoz a opravy řeší obec Bernartice. Ta dostala pokutu od Inspekce životního prostředí za to, že skončila životnost technologie strojního zařízení. Jenže obec na novou technologii nemá peníze.

„Na stole mám nový návrh smlouvy o převodu čistírny odpadních vod z vlastnictví Ředitelství silnic a dálnic na naši obec. Ne že by ředitelství čistírnu nechtělo převést, ale vzhledem k tomu, že se tam stále střídali ředitelé, nebylo možné to uskutečnit," postěžoval si starosta Jiří Bělský.

Dalším velkým problémem v Bernarticích je veřejné osvětlení ze sedmdesátých let.

„Lampy jsou staré a nedávno dokonce jedna spadla. Je to nebezpečné, ale obec nemá peníze. Dotace na rozvoj obce jsou nutností," upozornil europoslanec Tomáš Zdechovský.

V Dolních Kralovicích zase žáci cvičí místo na hřišti na silnici. Do Mateřské a Základní školy v Dolních Kralovicích chodí téměř dvě stě žáků.

„Děti využívají manipulačního prostoru ke skladování uhlí a okolních travnatých ploch a běhají na hlavní silnici za běžné silniční dopravy," upozornil na dlouhodobě nevyhovující stav ředitel školy Jaroslav Kosprd.

Žádost o poskytnutí dotace na víceúčelové hřiště byla podána do zastupitelstva Středočeského kraje, nyní se čeká na vyjádření.

„Povrch nesplňuje požadavky Evropské unie a především je nebezpečný pro děti," upozornil Zdechovský.

Do Kralovic je navíc dlouhá dojezdová doba záchranné služby.

„Ohrožení života a zdraví dětí je natolik závažná věc, že tento stav není dále možné tolerovat," kritizuje přístup vlády a krajů europoslanec, který opakovaně jednal s ministry a úředníky o dotacích pro postižený region.

Problémy řeší i v Šetějovicích na Dolnokralovicku. Vodní nádrž zabrala obci pozemky bez finanční náhrady. Obec Šetějovice je z jedné strany odříznuta nádrží a z druhé strany dálnicí. Kvůli nádrži bylo obci odebráno pětadvacet hektarů pozemků a dosud obec nedostala žádnou kompenzaci. V obci žije šest desítek obyvatel vysokého věku. Všichni mladí odešli pryč, protože zde není občanská vybavenost, dopravní napojení, ani práce.

KAREL CHLUMEC