Právě tím argumentovali občané, kteří se v pondělí 12. září zúčastnili jednání zastupitelů města. Začali tak, jako tradičně. V 16 hodin.

„Chci, abyste o tom schválili usnesení,“ hřímal například Týnečák Petr Soukeník.

Podle starosty Týnce Martina Kadrnožky může být čas jednání variabilní a není problém o jeho posunu hlasovat. „Problém je ale v tom, že se jednání zúčastňují i úředníci a ti, co se týká pracovní doby, musejí dodržovat zákoník práce,“ argumentoval v úvodu jednání.

Už zastupitelstvo v minulém volebním období podobný návrh na změnu zahajovacího času schůzí na podnět veřejnosti projednávalo. Většině zvolených zástupců lidu ale vyhovovala právě dřívější, šestnáctá hodina.

V závěru posledního jednání pak tlumočil podněty týnecké veřejnosti zastupitel Pavel Korec. A tentokrát jeho kolegové změnu zahájení schůzí odsouhlasili. „Budeme začínat jednání až v sedmnáct hodin,“ potvrdil Korec.

Například Vlašim ale má zastupitelstva také od 16 hodin a podle místostarosty Karla Kroupy s tím nikdo nic dělat nebude. „Ke změně zahajovacího času nemáme podněty ani od občanů, ani od zastupitelů,“ uvedl.

Naopak úpravu startu veřejné schůze odsouhlasili v Bystřici. Tam ještě v minulém volebním období zasedali už od 15 hodin.

„Nyní máme zastupitelstva od pěti hodin odpoledne. Zjistili jsme ale, že zahájení jednání na počet lidí v sále nemá vliv. Na zastupitelstva chodí stále stejně lidí, převážně důchodci. A těm vyhovuje, když jdou ze schůze dříve domů. Je proto jen otázkou času, kdy někdo navrhne, abychom se scházeli znovu od tří,“ vysvětlil starosta Bystřice Daniel Štěpánek.

Proměnlivý zahajovací čas schůze mají v Trhovém Štěpánově.

„V období letního času začínáme v 19 hodin, v zimě o hodinu dříve,“ potvrdil místostarosta Josef Korn.

Od 18 hodin jednají také místní politici v Benešově, Pyšelích a Voticích. Začátky jejich rokování se nezměnily už mnoho let.

Nejvstřícnější postoj ke svým občanům má vedle štěpánovské také neveklovská radnice. Ta schůze zahajuje až v 19 hodin.

„Myslím, že to tak vyhovuje všem. Každý si může čas najít,“ míní starosta Neveklova Jan Slabý.

Připomněl ještě, jaké to bylo před rokem 1989.

„Tehdy se začínalo ještě pozdě, myslím že v půl osmé večer. A zastupitelstva byla hodně sledována orgány. Kdyby si některý z občanů stěžoval, že se jednání nemohl zúčastnit, to by byl strašnej cirkus. Tehdy to ale byl jiný svět a to přes to, že se řešily vlastně stejné problémy, jako nyní,“ dodal starosta Slabý.

KDY ZAČÍNAJÍ JEDNAT ZASTUPITELÉ MĚST NA BENEŠOVSKU
Benešov 18 hodin
Vlašim   16 hodin
Votice 18 hodin
Týnec nad Sázavou  17 hodin
Bystřice 17 hodin
Sázava   17 hodin
Neveklov 19 hodin
Pyšely   18 hodin
Trhový Štěpánov v létě v 19 hodin, v zimě v 18 hodin