„Hlavním společným výstupem byla formulace deseti nejzásadnějších priorit z pohledu obyvatel. Výstupy akce byly následně ověřeny elektronickou anketou,“ připomněla Aneta Barešová, koordinátorka projektu Zdravé město.

Požadavek, aby, aby město vybudovalo technologii na zlepšení kvality vody na Koupadlech, se objevil v TOP 10 na sedmém místě. Jenže přání a skutečnost často ruku v ruce nejdou. A to platí i pro benešovská Koupadla.

„Technologie byla příliš veliká a drahá. Nádrž je totiž skutečně hodně veliká a hluboká a bez extrémních výdajů ji nelze čistit,“ tvrdí benešovský místostarosta Roman Tichovský.

Krusičanská ulice.
Do Kozlovic řidiči v dubnu kvůli opravě silnice budou muset zajíždět oklikou

Přesto se město vylepšením kvality vody na Koupadlech před časem už zabývalo. Měla k tomu posloužit kořenová čistírna tak, jako je tomu například u biokoupališť ve Voticích nebo Divišově. Propočty ale ukázaly, že pro tak objemnou nádrž, jakou Koupadla jsou, by bylo zapotřebí postavit přírodní čistírnu v délce několika set metrů.

„Čistírna by zabrala pozemky až k Černému lesu,“ potvrdil místostarosta, podle něhož dokonce na radnici existuje i studie na výrazné zmenšení nádrže a vznik prvků pro vodní radovánky na nově vzniklém prostoru. „To by pak ale ztratilo charakter požární nádrže i místa, kterou Koupadla jsou dnes,“ připomněl komunální politik.

Nový bazén v Černoleské?

A právě proto návštěvníci na Koupadlech neplatí za vstup takové částky, jako na klasických koupalištích s chemicky udržovanou nebo dokonce přihřívanou vodou a týmem plavčíků.

Plavci z Benešova však mají naději, že tam vznikne další otevřené koupaliště, kde budou navíc i vodní herní prvky. Taková nádrž s čistou vodou má být vybudovaná v areálu krytého bazénu v Černoleské ulici.

„Měl by tam vzniknout bazén dlouhý pětadvacet metrů, ale v tomto volebním období k výstavbě určitě nedojde. Město má v současnosti jiné starosti, než je výstavba dalšího bazénu,“ přiznal místostarosta.

Bazén, koupaliště i biotopy

Kromě Koupadel si mohou obyvatelé Benešova v létě zaplavat také v krytém bazénu. K dispozici jim je i otevřený bazén Biosku, ten však také nedisponuje atrakcemi pro děti. Koupaliště, které vodní atrakce nabízí, je naproti tomu ve Vlašimi ve sportovním areálu Na Lukách. To v letních měsících doslova praská ve švech. Divišov a Votice pak mají bio koupaliště, nebo také biotopy, kde se voda udržuje čistá bez užití chemikálií pomocí rostlin.

Výsledná témata, která vzešla z aknety
(srovnaná podle abecedy)
• iniciace motivačního systému pro získání psychiatrů a psychologů na území Benešova
• investice do teplárny a její budoucnost
• koupadla Sladovka - technologie na zlepšení kvality vody
• modernizace škol (vybavení)
• navýšení kapacity základních škol (výstavba nové školy vč. speciálních tříd pro děti s postižením)
• navýšení počtu sociálních bytů
• re-use centrum (znovuvyužitelnost použitých věcí)
• rozvoj lokality Táborská kasárna - výstavba obytné čtvrti
• víceúčelová sportovní hala vč. odpovídající tribuny
• změna lokality výstavby třídírny odpadů Mariánovice + ekonomická analýza