Odborník vysvětlil, že více případů rakoviny vychází z toho, že se dané problematice věnuje více lékařů. „Zachytí více nádorů,“ tvrdí. Připomněl také, že přes to, že na Benešovsku stejně, jako jinde, žije více žen, nádory trpí častěji muži. „Chlapi více kouří, mají proto například častěji nádor plic a nyní výrazně přibývá i počet nádorů prostaty,“ dodal Martin Šmakal.

Lékař vítá každou akci, která pomůže k osvětě. Právě ta je posláním sdružení Benkon - Benešovské organizace onkologicky nemocných. Vznikla v prosinci 1998 v době, kdy byl internet u nás v plenkách. „Po informacích o tomto onemocnění byla tehdy velká poptávka a sháněly se špatně,“ vzpomenula na důvody vzniku Benkonu jeho současná předsedkyně, Jana Randulová.

A právě proto si tehdy řekla parta žen, kterou spojil stejný osud, že je potřeba s tím něco udělat. Založily proto organizaci sdruženou v celostátní Alianci žen s rakovinou prsu. Je ryze ženskou organizací, ale není to kvůli tomu, že by členky muže programově odmítaly. „Naše téma je přece jen specifické,“ vysvětlila Randulová a připomněla, že se jedno procento rakoviny prsu, týká také mužů.

Na začátku měl Benkon zhruba 65 členek. V současnosti asi polovinu. Dříve ženy z klubu veškeré informace čerpaly na společných setkáních v Praze. Tam získávaly i letáky a se vším pak jely do Benešova a předávaly poznatky i materiály dalším. Nemocným i zdravým zájemkyním, které chtěly znát specifika onemocnění i to, jak mu předejít nebo ho včas odhalit. Doba se změnila, dnes je informací všude plno. Ale změnily se i další věci.

Jana Randulová byla kvůli nemoci v pracovní neschopnosti osm let a musela přerušit svou pracovní kariéru. „Mám za sebou čtyři operace,“ nebojí se odhalit svou „třináctou komnatu.“

V současnosti se ženy po operaci vracejí do zaměstnání velice rychle, třeba i do roka. A nejspíš také proto neznají pocity, s nimiž se Jana Randulová musela také vyrovnat. „Běhala jsem jako žebrák a sháněla zaměstnání, které bych mohla dělat,“ popsala.

Benkon sice poskytuje rady, ale například aktivní pomoc při návratu doléčených žen do práce, už nikoliv. „Nemáme na to žádné možnosti, ale máme kontakty na lidi, kteří tuhle možnost mají,“ připomněla Randulová.

Ženy z Benkonu předávají své znalosti získávané při školeních vedených lékařkou Miroslavou Skovajsovou, zakladatelkou screeningu rakoviny prsu a sítě mamacenter v Česku, dalším zájemcům. A také je nabízejí veřejnosti, obcím i městům a středním školám.

Pravidelně zatím přednášejí jen ve dvou školách v benešovských ulicích Jana Nohy a Černoleské a to v rámci Dnů zdraví. „Mladí chtějí problematiku znát a je zajímavé, že někdy se o ni zajímají více kluci, než děvčata,“ tvrdí Jana Randulová.

Před nedávnem se jedna osvětová akce, jejímž úkolem bylo seznámit ženy se samovyšetřením, konala pod názvem Ostře sledovaná prsa, v přízemí benešovské polikliniky na Malém náměstí. Ani tam nebylo moc zájemců a jak Jana Randulová potvrdila, ostych žen její generace je mnohem větší, než u současných náctiletých. „Některé ženy nechtěly ani slyšet slovo rakovina a raději utekly,“ dodala.