V Benešově to pro něj pracující členové ostrahy vzali skutečně doslova. Jenže dobře míněné motto si vysvětlili podle sebe. Z poctivého zákazníka před zraky desítek nakupujících udělali zloděje.

Co se 30. prosince loňského roku v Kauflandu na Červených Vršcích přihodilo? Pan O.S. (Deník zná celé jméno, ale respektuje jeho přání nejmenovat), zajel do Benešova koupit drobnosti k oslavě Silvestra. Na sobě měl dárek od kamarádů – vlněný svetr z Německa. A právě ten byl začátkem potíží.

Při odchodu od pokladny dar přátel v detekčním rámu začal pískat. „To, že je to právě svetr, jsem samozřejmě nevěděl. Obestoupili mě dva muži z ochranky obchodu, jeden na sobě měl jen tepláky a mikinu. Dobrovolně jsem vyprázdnil kapsy a z jedné z nich vyndal i žvýkačky, které jsem koupil v Čestlicích pro dceru kamaráda,“ vzpomíná na nepříjemné okamžiky O.S.

Svědky události bylo nejméně třicet lidí čekajících na odbavení u všech deseti pokladen. Ostraha odvedla O.S. do místnosti, kde s ním sepsala jakýsi protokol. Na něj zákazník připsal, že žvýkačky koupil jinde a dokument podepsal.

Přijeli také benešovští strážníci. Po zjištění skutečností zapsali údaje z občanského průkazu O.S. a odjeli. Nic dalšího neřešili.

„Jenže v jejich doprovodu mě ochranka zase vyvedla k pokladnám. Bylo mi hrozně. Neřekli sice, že jsem zloděj, ale chovali se ke mně tak. Všichni ti lidé, co na nás koukali, si to určitě mysleli a nemohli vědět, že to tak není,“ nedokáže se O.S. ani po týdnu zbavit prožitého traumatu.

Ještě ten den O.S. dojel s partnerkou domů a našel účtenku od žvýkaček z Čestlic.

Při návratu do Kauflandu ale muže v mikině, který byl tak aktivní a arogantní, doklad o nákupu vůbec nezajímal.

Po delším jednání se zástupce vedoucího provozovny O.S. omluvil. Písemně ale takové gesto, prý z obavy z propuštění, neposkytl. Žvýkačky pak vrátil až na vyzvání O.S.

„Celé to bylo velké divadlo pro ostatní zákazníky. Určitě jen s úmyslem ukázat bdělost a ostražitost ochranky a také jako odstrašující příklad pro ty, co by doopravdy chtěli krást. Vsadila bych se, že za dobu řešení našeho případu, někdo skutečně něco ukradl. Ochranka totiž vůbec neplnila to, co má dělat,“ zhodnotila partnerka O.S. kauzu.

Vyjádření tiskového mluvčího Kauflandu Michaela Šperla se Benešovskému deníku zajistit nepodařilo. Svůj mobil nezvedal.

A jaký má na případ názor právník?

„Zákazník může ochrance obchodu dát nahlédnout dobrovolně do svých zavazadel a kapes,“ vysvětlil advokát Petr Čichovský. „Jestliže by podezřelý z krádeže chtěl utéci, může ho ochranka obchodu zadržet. Nesmí při tom ale použít nepřiměřeného násilí. Pokud její pracovníci zasáhnou do jeho osobnostních práv, může dotyčný uplatňovat náhradu. Materiální, ale také na cti,“ uvedl advokát s tím, že i on zná řadu podobných případů.

„Takové události se množí. Hájit práva zákazníků není ochrana kapsářů a nepoctivců. Vše, i takové případy, mají však svá pravidla,“ dodal.

Právě na absenci, nebo lépe řečeno na vlastní praktikování takových jednoznačných pravidel O.S. upozorňuje. A že se Kaufland z takového postupu pracovníků ostrahy nejspíš poučil, prověřil O.S. osobně hned několik dnů po Novém roce. „Schválně jsem šel se svým svetrem znovu nakupovat do Kauflandu,“ potvrdil. „A znovu jsem začal v detekčním rámu pískat.“

U pokladny ale sloužil jiný muž v uniformě. Samozřejmě ho alarm aktivoval. „Vy pískáte! řekl mi muž z ochranky. Ano, pískám a pískám rád,“ odpověděl jsem mu,“ vzpomíná O.S.

S uniformovaným mužem ale podle O.S. bylo jiné jednání, než s mužem v teplácích a mikině předposlední den loňska. „Z jeho reakce bylo zřejmé, že už je poučený a že ví, že se takové případy, jako postihl mě, dějí. Rozhodně se nechoval arogantně,“ tvrdí O.S.

Na případu ale O.S. vadí i další skutečnost. Do ruky totiž nedostal zápis z celé události. Prý je to interní věc obchodu. „Kdybych se s Kauflandem chtěl o něco soudit, určitě by se zápis nenašel. Nemám v ruce nic, proto bych neměl šanci si vůbec stěžovat,“ zhodnotil své šance na jakoukoliv satisfakci O.S.

Příběh vyprávěl O.S. Benešovskému deníku ne kvůli uspokojení vlastního ega, ale proto, že taková událost může postihnout kohokoliv.

O to zarážející je jeho story v kontextu s prohlášeními, která na svých webových stránkách Kaufland proklamuje.

Mají titulek Servis přívětivého jednání. Doslova se v něm píše: „Zákazník je u nás středem pozornosti a nejdůležitější osobou. Pokud nám chcete sdělit svůj názor, nebo nás upozornit na něco důležitého, využijte prosím služeb našeho Zákaznického centra.“

To lze samozřejmě písemně nebo telefonicky.

I zákazník Kauflandu O.S. ale potvrdil, že vyřešení nepříjemnosti, která se mu přihodila, je na místě možné jen s vypětím duševních sil a s pocitem až neskutečného ponížení.