VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O velkém zdražení vody se v Týnci bouřlivě diskutuje

Týnec nad Sázavou - I když o prudkém zdražení pitné vody ve městě na téměř 90 korun za kubík rozhodli radní na svém jednání už 7. března, informaci o vyvěšení usnesení dostali radní až o deset dnů později.

1.4.2011
SDÍLEJ:

Výstavba vodovodu v týnecké lokalitě Na Hlinkách v roce 2008. Foto: Zdeněk Kellner

Ale teprve po té, co o události informoval na svém webu 22. března a v tisku o den později Benešovský deník, strhla se v Týnci lavina reakcí na toto téma. Nyní vám přinášíme jejich zkrácený výběr uveřejněný na webu města Týnce nad Sázavou.

Ve středu 23. března píše například Pavel Žáček: „Chápu důvody, ale rád bych zdůraznil nespokojenost jako voliče, že prvotně je nutné hledat úspory, protože zdražovat umí každej blbec (záměrně uvádím to slovo, vhodnější mě nenapadá, ale rozhodně to nemyslím osobně - to bych si nedovolil). Chápal bych poměrné zdražování, například každý rok o 10 procent, protože by finanční zátěž mé rodiny byla rozdělená. Ale osmadvacet procent, to jste dost přehnali. Začněte prosím šetřit u sebe na úřadě a organizacích vlastněných a spoluvlastněných městem. Mám tím na mysli reorganizaci a zvyšování produktivity práce.“

Ivana píše: „Někomu asi nedochází, že v Týnci žijí normální lidé s normálními platy, rodiny s dětmi, důchodci. A jak se to udělalo pěkně potichoučku. Pět radních pokývalo a lidi plaťte. Proč se o tomhle nevedou veřejné diskuse pane starosto? Ta cena je šílená.“

Michal N. míní, že je MěÚ v Týnci stát se státě.

Pisatelka Ivana se ve svém příspěvku z 23. března domnívá, že: „Sotva jsme začali o vodě mluvit, objevilo se vysvětlení od pana starosty na úvodní straně. Všechna čest, ale rozhodně jsem z odpovědi nepochopila proč cena musí být tak závratná? To máme nejstarší vodovodní řad v Čechách? Vždyť jinde se pohybuje cena vody okolo 65 až 70 korun a to vybírám tu vyšší a taky musí počítat s údržbou. Stále se nemohu zbavit dojmu, že se bude zalepovat těmito penězi cos jiného a že je to okrádání občanů.

Poté zareagoval na výtky občanů také starosta města Martin Kadrnožka. „Proti zisku jeden milion prodeje vody je výdej deseti milionů na údržbu sítě. To jsou hlavně splátky úvěrů za stavbu nové kanalizace a rekonstrukci ČOV. Přesto, že jsme na obě akce čerpali dotaci, významný zbytek jsme financovali z rozpočtu. Na obnovu zastaralé sítě a technologií pak zbývá zhruba milion ročně. Cílem není deset milionů, ale spolehlivá a provozuschopná infrastruktura. Procentuální zvýšení je velké. Ale víte, kolik je to na koruny? Měsíčně zhruba 60 korun na osobu při průměrné spotřebě v sídlištním bytě. Poslední zastupitelstvo bylo 28. února. O změně cen jsem obecně zastupitele informoval v diskuzi. Týkalo se to právě ceny vody a daně z nemovitosti. Týnecké listy vyjdou v dubnu, kde budu o tomto tématu také informovat. Rozhodně se nic neprojednávalo potichoučku. Odmítám, že zvýšení příjmů z vody bude zalepovat díry v rozpočtu města. Naopak. Umožní provést opravy, které povedou ke zvýšení kvality a spolehlivosti sítě. Kalkulace ceny vody podléhá kontrole státu. Není tedy možné ji upravit, jak se nám zlíbí a „okrádat“ občany. Obecně chápu námitky diskutujících. Zvýšení je vyšší, než v jiných městech. Informace, které mám o fungování vodohospodářské infrastruktury a jejích potřebách mě vedly k rozhodnutí podpořit návrh na zvýšení ceny. Myslím, že voda bude i nadále komodita dostupná každému.

Týž den večer přidala Ivana: „Stejně pořád nechápu, proč u nás bude cena vody o dvacet korun vyšší než jinde. A pokud tolik spolyká splácení úvěrů, pak to asi nebyl výhodný úvěr.“

Ve čtvrtek 24. března napsala Lucie: I ta Praha je levnější. Voda si teče jak chce, není možné, abych se šla ve 22 hodin umýt a tekla jen studená. A mám platit 90 Kč za vodu? Takže to za chvilku bude v domácnostech tak, že se napustí voda do vany a všichni se v jedné vodě postupně umyjí?“

Pavel 25. března přidal: „Vzhledem ke kvalitě vody (velmi často teče rezavá), si budu permanentně stěžovat a žádat o slevu za dodávky, když máme nejdražší vodu v ČR. Pro mojí rodinu, kde manželka je nezaměstnaná to celkem dělá navýšení minimálně 2880 korun za rok. Co vy na to pane Kadrnožko? Stále máte pocit, že to nic není?

Anna: Souhlasím… skvěle to vedou, u nás to také bude činit skoro 3000 za rok a to už je částka, která vám udělá díru do rodinného rozpočtu, asi se zde nemyslelo na rodiny.“

Daniela: „Jak rychle funkce změní člověka i jeho pohled na spoustu věcí, že? Vy zřejmě nevíte, co se na občany této země valí, za co všechno si budou muset připlatit. Jinak byste si nemohl myslet, že 60 korun na osobu nikoho nezatíží. Jste starostou malého města, kde většina lidí nemá nijak závratné příjmy, kde je teď spousta mladých s dětmi, kteří i tak toho mají ažaž, kde je spousta osamocených seniorů, kterým po zaplacení bytu zbude pár tisíc. Je to podle mě hanba takhle se chovat k vlastním občanům. Kdyby se zdražovala voda o pár korun jako jinde, pak snad, ale tohle i s vaším vysvětlením mělo být už dávno v Týneckých listech. Ale vy to tam dáte v dubnu, kdy už budem „točit za draho“. Zlevňovat už se nebude co? Styďte se i s celou vaší vykutálenou radou.“

A.J.: „Kalkulace ceny vody podléhá kontrole státu? Pak se už ničemu nedivím, stát okrádá lidi na všem, tak nevím proč by vám tuhle lumpárnu nepochválil.“

Iva si myslí něco jiného a 26. března k tomu napsala: „V zimě jsem několikrát zažila ve starém Týnci havarijní, tedy neohlášenou, odstávku vody. Velmi nepříjemná věc, horší, než když vypne elektřina. Vodovod u nás není v dobrém stavu a řeší se jen akutní problémy a ty mi velmi znepříjemňují život. Jsme průměrná čtyřčlenná rodina s dětmi a vím, že nás 240 korun měsíčně rozhodně nezrujnuje. Pokud jde o osamělé důchodce, kterými tu také argumentujete, moje osmdesátiletá babička zvládne zatím ze svého důchodu nakupovat i drahé stravové doplňky, jak jí velí reklamy, tudíž jsem si jistá, že kvůli šedesáti korunám výdajů navíc o žebrácké holi také nepůjde. Pokud se vedení města rozhodne k tak politicky nepopulárnímu kroku jako je razantní zdražení vody, nese tedy svou kůži na trh, nevidím v tom aroganci, ale spíš odvahu neodsouvat problémy na ty druhé, kteří přijdou po nás, ale snahu být dobrým hospodářem, který myslí i na budoucnost města.

Viktorie, 28. března: Na doporučení kamarádky jsem si přečetla tuto diskusi ohledně zdražení vody a musím upřímně říct, že jsem od té chvíle nemyslela na nic jiného. Doma jsem ještě zkontrolovala šanon s vyúčtování vodného a stočného za minulé období, abych si připomněla, jaké že jsou to obrovské peníze, které platím doteď – přičetla jsem si zmiňovaných 60 Kč/osoba/měsíc a rozhodla jsem se také reagovat. V mém případě se totiž jedná o zhruba 200 korun za měsíc po zdražení! Troufám si říct, že za takový luxus, který denně využívám, tzn. kdykoliv, když potřebuji vodu a otočím kohoutkem, tak mi teče a následně odtéká, vůbec nic jiného nemusím udělat, o nic se postarat, platím zanedbatelnou částku. Jsem spokojená, že vše funguje, jak má. Bydlím s rodinou v sídlišti v Chrástě, vychováváme tři děti a s mužem zatím ještě máme oba práci. Zdražení vodného a stočného přijímáme, je pro nás tato služba podstatná a finančně jí zvládneme. Šetřit budeme jinde. Nemile mě překvapují tak silné výroky na stranu vedení města. Pokud pan starosta a rada města přistoupila k takto razantnímu rozhodnutí, věřím, že mají důvod.

Denisa: Paní Viktorie… A jak k tomu přijdou lidé, kterým i během dne teče hnědá voda (kdyby to bylo jednou). Večer po 22 hodině teče pouze studená voda cca 2krát do týdne… Hnědá kalná voda teče minimálně 3krát za den… Ano, máte pravdu že voda je luxus… Ale luxus není, když Vám sice teče voda a je kalná. Kdyby vše fungovalo tak jak má, tak si by plno obyvatelů Týnce neztěžovalo.

Pisatel označený 21století přidal: Paní Viktorie žijeme ve 21. století, takže v době, kdy tekoucí vodu a kanalizaci považuji za samozřejmost a ne luxus. Zdražovaní je dnes moderní tak proč nezdražit i vodu. Celé to na mě dělá dojem, že se město zadlužilo při budování kanalizace a sídliště Kněžina a je třeba nějak vylepšit rozpočet.

Pisatel s označením Krusičany napsal 28. března: „Já chci taky vodovod a kanalizaci do Krusičan… Vždyť je to samozřejmost… Za 90,-? To beru!

Pisatel Březina, nejspíš bývalý starosta Týnce Zdeněk Březina 29. března přidává: Kdo myslíte, že by měl vodu platit? Asi ten, kdo ji spotřebuje. Nebo má město stále cenu dotovat? Snížit příspěvky na školu, školku, odvoz odpadů (ten se také díky státní regulaci dotuje a ne málo)? Neuklízet, neudržovat zeleň, nedotovat autobusy, nesvítit, nedotovat sociální služby, neudržovat majetek - budovy, chodníky, silnice, vodovody, kanalizaci, čističky… Co si vyberete? Voda je drahá stejně jako ostatní energie a bude ještě dražší. Proč si nestěžujete na ČEZ, plynárny, telekomunikační společnosti, poštu, prodejce benzínu… Správce města nazýváte vrchností, která s Vámi cvičí. Kolikrát jste si pročetl a promyslel článek starosty o zdražení vody? Kolikrát jste byl na zastupitelstvu, studoval jste městský rozpočet? Požadoval jste nějaké vysvětlení ? Posmívat se těm, kteří něco pochopili, to umí každý. Ony dámy také určitě nepřijímají cenu vody s nadšením. Závěrem - trochu optimismu by to chtělo, snad není tak zle, i když to tak někdy vypadá.

A.J.: „Pane Březino, samozřejmě, že vodu musí platit ten kdo ji spotřebuje, ale platit, ne přeplácet! I všechny ostatní obce musí jistě dotovat všechno jako Týnec, musí udržovat vodovodní řady a proč jen tady na to potřebují o 20 korun na kubík víc?

Březina: Nechci příliš zacházet na tenký led, nemám to ověřené. Ale domnívám se, že řada měst a obcí cenu vody stále dotuje, v ceně nemají např. zahrnuté odpisy. Nevytváří tak potřebné zdroje na operativní ani preventivní údržbu a obnovu a řeší se to potom všelijak. Tomu se naši radní - domnívám se - chtějí vyhnout. Dále je to na diskusi nad vlastní kalkulací ceny, do které vstupuje mnoho faktorů. V nákladech na opravy se promítá stav všech zařízení, některé potrubí je ještě po Hitlerovi. Některé z let 80. je sice novější, ale z nekvalitních materiálů. Velkou roli hraje hustota osídlení, velká sídliště jsou výhodná, rodinná zástavba z tohoto pohledu neekonomická. Roli hraje také režie provozovatelské firmy a další vlivy. Berte to tak, že je to skutečně důležitá investice pro budoucnost. Město je sice zadlužené, ale tyto prostředky budou použity účelově, lidově řečeno vrátí se do vody.

Autor: Zdeněk Kellner

1.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 21 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník ve velkoobchodu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme: zázemí stabilní společnosti, přátelský pracovní kolektiv / Požadujeme: praxi v řízení VZV, ŘP sk.B, fyzickou zdatnost / Pracovní náplň: příjem, expedice, úprava zboží na míru, převoz mezi sklady. Pracoviště: Karsis s.r.o. čechova, Čechova, č.p. 2148, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Leoš Karpov, .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Křížov, práce v 3 směnném provozu, pracovní doba 7,5hod na směnu, dělník ve výrobě plastových obalů - obsluha strojů na výrobu , práce v moderním prostředí v zavedené firmě , podnikové prémie, podnikové stravování. Kontaktovat poprvé e-mailem.. Pracoviště: Motoron s.r.o., 257 08 Načeradec. Informace: Hana. Janoušová, +420 777 261 456.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 12 200 Kč

Pracovníci v oblasti ochrany a ostrahy Strážný. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovníci strážní služby (Sklárny KAVALIER Sázava), Možnost prodloužení na dobu neurčitou, výpis z TR,certifikát strážného výhodou. První kontakt telefonicky: 7,00-12,30. Vhodné i pro důchodce nebo osoby s postižením.. Pracoviště: Čos - česká ochranná společnost a.s. - sázava, Sklářská, č.p. 359, 285 06 Sázava. Informace: František Klaudys, +420 731 465 398.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Uklízeči a pomocníci Pomocní dělníci ve výrobě, uklízeči a pomocníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Pracoviště Benešov Benea, zdravé osoby, nutná lékařská prohlídka. potravinářský průkaz.Krátkodobé zaměstnání. První kontakt telefonicky. Po dohodě termínu projednání místa v Benešově, Čechova 437 .. Pracoviště: Ayb - v.v. s.r.o. - benea, Křižíkova, č.p. 1529, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Volodymyr Ayb, +420 608 516 044.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukci České pošty v Benešově završila obnova fasády.
7

Objekt benešovské České pošty svítí novotou

Silniční cyklistický závod Železný dědek se pojede  tentokrát jen jako nesoutěžní vyjížďka.

Železného dědka pojedou jen rekreačně

Díky daru se naobědvají další žáci

Benešov – Účelový finanční dar ve výši přes 108 tisíc korun přijme díky rozhodnutí městské rady od společnosti Women for women, město Benešov.

Benešovský deník přijme redaktora/redaktorku

Benešov - Láká vás novinařina? Rádi píšete, fotíte? Chodíte na různé akce ve vašem okolí a chtěli byste o nich dát vědět ostatním? Pak hledáme právě vás. Do Benešovského deníku přijmeme redaktora/-ku na hlavní pracovní poměr. Nástup možný srpen/září 2018.

Nový profil zlepšuje kvalitu vzdělávání v mateřských a základních školách

Benešovsko - Všem, kterým není lhostejná úroveň vzdělávání v regionu, slouží nově facebookový profil MAPujeme vzdělávání Posázaví. Právě ten je místem pro výměnu zkušeností i sdílení příkladů dobré praxe. Vznikl jako doprovodná aktivita projektu MAP II. Místní akční plán vzdělávání má na starosti ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Benešov obecně prospěšná společnost Posázaví.

KRÁTCE: relaxace ve Voticích, příměstský tábor či Alenka na Konopišti

Benešovsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT