VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O velkém zdražení vody se v Týnci bouřlivě diskutuje

Týnec nad Sázavou - I když o prudkém zdražení pitné vody ve městě na téměř 90 korun za kubík rozhodli radní na svém jednání už 7. března, informaci o vyvěšení usnesení dostali radní až o deset dnů později.

1.4.2011
SDÍLEJ:

Výstavba vodovodu v týnecké lokalitě Na Hlinkách v roce 2008. Foto: Zdeněk Kellner

Ale teprve po té, co o události informoval na svém webu 22. března a v tisku o den později Benešovský deník, strhla se v Týnci lavina reakcí na toto téma. Nyní vám přinášíme jejich zkrácený výběr uveřejněný na webu města Týnce nad Sázavou.

Ve středu 23. března píše například Pavel Žáček: „Chápu důvody, ale rád bych zdůraznil nespokojenost jako voliče, že prvotně je nutné hledat úspory, protože zdražovat umí každej blbec (záměrně uvádím to slovo, vhodnější mě nenapadá, ale rozhodně to nemyslím osobně - to bych si nedovolil). Chápal bych poměrné zdražování, například každý rok o 10 procent, protože by finanční zátěž mé rodiny byla rozdělená. Ale osmadvacet procent, to jste dost přehnali. Začněte prosím šetřit u sebe na úřadě a organizacích vlastněných a spoluvlastněných městem. Mám tím na mysli reorganizaci a zvyšování produktivity práce.“

Ivana píše: „Někomu asi nedochází, že v Týnci žijí normální lidé s normálními platy, rodiny s dětmi, důchodci. A jak se to udělalo pěkně potichoučku. Pět radních pokývalo a lidi plaťte. Proč se o tomhle nevedou veřejné diskuse pane starosto? Ta cena je šílená.“

Michal N. míní, že je MěÚ v Týnci stát se státě.

Pisatelka Ivana se ve svém příspěvku z 23. března domnívá, že: „Sotva jsme začali o vodě mluvit, objevilo se vysvětlení od pana starosty na úvodní straně. Všechna čest, ale rozhodně jsem z odpovědi nepochopila proč cena musí být tak závratná? To máme nejstarší vodovodní řad v Čechách? Vždyť jinde se pohybuje cena vody okolo 65 až 70 korun a to vybírám tu vyšší a taky musí počítat s údržbou. Stále se nemohu zbavit dojmu, že se bude zalepovat těmito penězi cos jiného a že je to okrádání občanů.

Poté zareagoval na výtky občanů také starosta města Martin Kadrnožka. „Proti zisku jeden milion prodeje vody je výdej deseti milionů na údržbu sítě. To jsou hlavně splátky úvěrů za stavbu nové kanalizace a rekonstrukci ČOV. Přesto, že jsme na obě akce čerpali dotaci, významný zbytek jsme financovali z rozpočtu. Na obnovu zastaralé sítě a technologií pak zbývá zhruba milion ročně. Cílem není deset milionů, ale spolehlivá a provozuschopná infrastruktura. Procentuální zvýšení je velké. Ale víte, kolik je to na koruny? Měsíčně zhruba 60 korun na osobu při průměrné spotřebě v sídlištním bytě. Poslední zastupitelstvo bylo 28. února. O změně cen jsem obecně zastupitele informoval v diskuzi. Týkalo se to právě ceny vody a daně z nemovitosti. Týnecké listy vyjdou v dubnu, kde budu o tomto tématu také informovat. Rozhodně se nic neprojednávalo potichoučku. Odmítám, že zvýšení příjmů z vody bude zalepovat díry v rozpočtu města. Naopak. Umožní provést opravy, které povedou ke zvýšení kvality a spolehlivosti sítě. Kalkulace ceny vody podléhá kontrole státu. Není tedy možné ji upravit, jak se nám zlíbí a „okrádat“ občany. Obecně chápu námitky diskutujících. Zvýšení je vyšší, než v jiných městech. Informace, které mám o fungování vodohospodářské infrastruktury a jejích potřebách mě vedly k rozhodnutí podpořit návrh na zvýšení ceny. Myslím, že voda bude i nadále komodita dostupná každému.

Týž den večer přidala Ivana: „Stejně pořád nechápu, proč u nás bude cena vody o dvacet korun vyšší než jinde. A pokud tolik spolyká splácení úvěrů, pak to asi nebyl výhodný úvěr.“

Ve čtvrtek 24. března napsala Lucie: I ta Praha je levnější. Voda si teče jak chce, není možné, abych se šla ve 22 hodin umýt a tekla jen studená. A mám platit 90 Kč za vodu? Takže to za chvilku bude v domácnostech tak, že se napustí voda do vany a všichni se v jedné vodě postupně umyjí?“

Pavel 25. března přidal: „Vzhledem ke kvalitě vody (velmi často teče rezavá), si budu permanentně stěžovat a žádat o slevu za dodávky, když máme nejdražší vodu v ČR. Pro mojí rodinu, kde manželka je nezaměstnaná to celkem dělá navýšení minimálně 2880 korun za rok. Co vy na to pane Kadrnožko? Stále máte pocit, že to nic není?

Anna: Souhlasím… skvěle to vedou, u nás to také bude činit skoro 3000 za rok a to už je částka, která vám udělá díru do rodinného rozpočtu, asi se zde nemyslelo na rodiny.“

Daniela: „Jak rychle funkce změní člověka i jeho pohled na spoustu věcí, že? Vy zřejmě nevíte, co se na občany této země valí, za co všechno si budou muset připlatit. Jinak byste si nemohl myslet, že 60 korun na osobu nikoho nezatíží. Jste starostou malého města, kde většina lidí nemá nijak závratné příjmy, kde je teď spousta mladých s dětmi, kteří i tak toho mají ažaž, kde je spousta osamocených seniorů, kterým po zaplacení bytu zbude pár tisíc. Je to podle mě hanba takhle se chovat k vlastním občanům. Kdyby se zdražovala voda o pár korun jako jinde, pak snad, ale tohle i s vaším vysvětlením mělo být už dávno v Týneckých listech. Ale vy to tam dáte v dubnu, kdy už budem „točit za draho“. Zlevňovat už se nebude co? Styďte se i s celou vaší vykutálenou radou.“

A.J.: „Kalkulace ceny vody podléhá kontrole státu? Pak se už ničemu nedivím, stát okrádá lidi na všem, tak nevím proč by vám tuhle lumpárnu nepochválil.“

Iva si myslí něco jiného a 26. března k tomu napsala: „V zimě jsem několikrát zažila ve starém Týnci havarijní, tedy neohlášenou, odstávku vody. Velmi nepříjemná věc, horší, než když vypne elektřina. Vodovod u nás není v dobrém stavu a řeší se jen akutní problémy a ty mi velmi znepříjemňují život. Jsme průměrná čtyřčlenná rodina s dětmi a vím, že nás 240 korun měsíčně rozhodně nezrujnuje. Pokud jde o osamělé důchodce, kterými tu také argumentujete, moje osmdesátiletá babička zvládne zatím ze svého důchodu nakupovat i drahé stravové doplňky, jak jí velí reklamy, tudíž jsem si jistá, že kvůli šedesáti korunám výdajů navíc o žebrácké holi také nepůjde. Pokud se vedení města rozhodne k tak politicky nepopulárnímu kroku jako je razantní zdražení vody, nese tedy svou kůži na trh, nevidím v tom aroganci, ale spíš odvahu neodsouvat problémy na ty druhé, kteří přijdou po nás, ale snahu být dobrým hospodářem, který myslí i na budoucnost města.

Viktorie, 28. března: Na doporučení kamarádky jsem si přečetla tuto diskusi ohledně zdražení vody a musím upřímně říct, že jsem od té chvíle nemyslela na nic jiného. Doma jsem ještě zkontrolovala šanon s vyúčtování vodného a stočného za minulé období, abych si připomněla, jaké že jsou to obrovské peníze, které platím doteď – přičetla jsem si zmiňovaných 60 Kč/osoba/měsíc a rozhodla jsem se také reagovat. V mém případě se totiž jedná o zhruba 200 korun za měsíc po zdražení! Troufám si říct, že za takový luxus, který denně využívám, tzn. kdykoliv, když potřebuji vodu a otočím kohoutkem, tak mi teče a následně odtéká, vůbec nic jiného nemusím udělat, o nic se postarat, platím zanedbatelnou částku. Jsem spokojená, že vše funguje, jak má. Bydlím s rodinou v sídlišti v Chrástě, vychováváme tři děti a s mužem zatím ještě máme oba práci. Zdražení vodného a stočného přijímáme, je pro nás tato služba podstatná a finančně jí zvládneme. Šetřit budeme jinde. Nemile mě překvapují tak silné výroky na stranu vedení města. Pokud pan starosta a rada města přistoupila k takto razantnímu rozhodnutí, věřím, že mají důvod.

Denisa: Paní Viktorie… A jak k tomu přijdou lidé, kterým i během dne teče hnědá voda (kdyby to bylo jednou). Večer po 22 hodině teče pouze studená voda cca 2krát do týdne… Hnědá kalná voda teče minimálně 3krát za den… Ano, máte pravdu že voda je luxus… Ale luxus není, když Vám sice teče voda a je kalná. Kdyby vše fungovalo tak jak má, tak si by plno obyvatelů Týnce neztěžovalo.

Pisatel označený 21století přidal: Paní Viktorie žijeme ve 21. století, takže v době, kdy tekoucí vodu a kanalizaci považuji za samozřejmost a ne luxus. Zdražovaní je dnes moderní tak proč nezdražit i vodu. Celé to na mě dělá dojem, že se město zadlužilo při budování kanalizace a sídliště Kněžina a je třeba nějak vylepšit rozpočet.

Pisatel s označením Krusičany napsal 28. března: „Já chci taky vodovod a kanalizaci do Krusičan… Vždyť je to samozřejmost… Za 90,-? To beru!

Pisatel Březina, nejspíš bývalý starosta Týnce Zdeněk Březina 29. března přidává: Kdo myslíte, že by měl vodu platit? Asi ten, kdo ji spotřebuje. Nebo má město stále cenu dotovat? Snížit příspěvky na školu, školku, odvoz odpadů (ten se také díky státní regulaci dotuje a ne málo)? Neuklízet, neudržovat zeleň, nedotovat autobusy, nesvítit, nedotovat sociální služby, neudržovat majetek - budovy, chodníky, silnice, vodovody, kanalizaci, čističky… Co si vyberete? Voda je drahá stejně jako ostatní energie a bude ještě dražší. Proč si nestěžujete na ČEZ, plynárny, telekomunikační společnosti, poštu, prodejce benzínu… Správce města nazýváte vrchností, která s Vámi cvičí. Kolikrát jste si pročetl a promyslel článek starosty o zdražení vody? Kolikrát jste byl na zastupitelstvu, studoval jste městský rozpočet? Požadoval jste nějaké vysvětlení ? Posmívat se těm, kteří něco pochopili, to umí každý. Ony dámy také určitě nepřijímají cenu vody s nadšením. Závěrem - trochu optimismu by to chtělo, snad není tak zle, i když to tak někdy vypadá.

A.J.: „Pane Březino, samozřejmě, že vodu musí platit ten kdo ji spotřebuje, ale platit, ne přeplácet! I všechny ostatní obce musí jistě dotovat všechno jako Týnec, musí udržovat vodovodní řady a proč jen tady na to potřebují o 20 korun na kubík víc?

Březina: Nechci příliš zacházet na tenký led, nemám to ověřené. Ale domnívám se, že řada měst a obcí cenu vody stále dotuje, v ceně nemají např. zahrnuté odpisy. Nevytváří tak potřebné zdroje na operativní ani preventivní údržbu a obnovu a řeší se to potom všelijak. Tomu se naši radní - domnívám se - chtějí vyhnout. Dále je to na diskusi nad vlastní kalkulací ceny, do které vstupuje mnoho faktorů. V nákladech na opravy se promítá stav všech zařízení, některé potrubí je ještě po Hitlerovi. Některé z let 80. je sice novější, ale z nekvalitních materiálů. Velkou roli hraje hustota osídlení, velká sídliště jsou výhodná, rodinná zástavba z tohoto pohledu neekonomická. Roli hraje také režie provozovatelské firmy a další vlivy. Berte to tak, že je to skutečně důležitá investice pro budoucnost. Město je sice zadlužené, ale tyto prostředky budou použity účelově, lidově řečeno vrátí se do vody.

Autor: Zdeněk Kellner

1.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - CNC seřizovač - až 29.200 Kč a doprava zdarma!

Do našeho zkušeného týmu sháníme nového kolegy na pozici seřizovače balících strojů. Není to ale ledajaká výroba, právě Vy se můžete podílet na výrobě nejoblíbenějších bonbonů Skittles. Jste absolvent oboru mechanika? Nastartujte svoji kariéru. Začněte s námi, dáme Vám možnost! Vaší náplní práce bude údržba, obsluha a kontrola výrobní linky. Pokud rádi opravujete různé stroje, tak je tato pozice přímo pro Vás.

Řemeslné práce - Truhlář, montážník - výroba schody(30 000 Kč)

Hledáme truhláře nebo montážníka pro výrobu a montáž schodišť a zábradlí. Nástup možný ihned! Náplň práce: výroba truhlářských výrobků - dle dokumentace schodiště, zábradlí, montáž výrobků - převážně u soukromé klientely.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce(22 000 Kč)

Prodavači ostatního zboží v prodejnách Prodavač/ka v obchodě s tabákem, časopisy a dopl.zboží. Požadované vzdělání: nižší střední. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VALMONT CR, spol. s r. o. je provozovatelem sítě exkluzivních prodejen novin, časopisů, tabákového zboží, kuřáckých potřeb a doplňků, cukrovinek a jiného doplňkového sortimentu. Kromě klasických prodejen a kiosků se specializuje na obchody typu „shop in shop“ v řetězcích supermarketů a nákupních centrech. Mimo běžného, výše uvedeného sortimentu se úzce specializuje na prodej prémiových doutníků z Kuby, Nicaragui, Dominikánské republiky, Kostariky aj., V dnešní době společnost VALMONT CR, spol. s r.o. vlastní či provozuje síť více než 100 prodejen na celém území České republiky., , Očekáváme:, - komunikativní a energickou osobnost, příjemné vystupování, - schopnost jednat se zákazníky a ochotu učit se novým věcem, - prodejní zkušenosti a znalost sortimentu výhodou, - znalost práce na PC, - trestní bezúhonnost, - časovou flexibilitu, , Nabízíme:, - zázemí silné a prosperující společnosti, - propracovaný motivační systém odměňování, - možnost osobního růstu, - kvalitní zaškolení, , Náplň práce:, - maloobchodní prodej našeho sortimentu, - práce na pokladně s hotovostí, - koordinace aktivit týkajících se chodu a image prodejny, - poradenství zákazníkům, , V případě, že Vás nebudeme kontaktovat během 3 týdnů, vybrali jsme si jiného kandidáta, který lépe odpovídá našim požadavkům.. Pracoviště: Valmont cr, spol. s r.o. oc hvězda benešov, Vnoučkova, č.p. 1699, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Jan Janíček, +420 724 195 696.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Manažer restaurace,(22 550 Kč)

Řídící pracovníci ve školních jídelnách Vedoucí školní jídelny. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22550 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , - střední odborné vzdělání s maturitou ekonomického směru a vyučení v oboru Kuchař, Kuchař – číšník, nebo střední odborné vzdělání s maturitou se zaměřením na gastronomii,, - praxi v oboru minimálně 5 let, , - organizační schopnosti, , - znalosti v oblasti gastronomie a stravování,, - základní znalosti práce na PC,, - řidičské oprávnění skupiny „B“.. Pracoviště: Střední odborná škola a střední odborné učiliště, vlašim, zámek 1 - tehov, 258 01 Vlašim. Informace: Vladislav Novotný, +420 733 120 001.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Benešovská diabolka.
4

V benešovském domě dětí soutěžily děti z celého Česka

Benešovská radnice na Masarykově náměstí.

O tajemníkovi benešovského úřadu zatím nerozhodli

OBRAZEM: Na běhání se děti schovaly do tepla školní tělocvičny

Benešov – Tradičních závodů v dětské atletice se v neděli ve sportovní hale ZŠ Jiráskova zúčastnilo celkem 39 dětí. „Soutěžily děti narozené v letech 2008 až 2013,“ připomněla Ivana Růžičková z DDM Benešov, který společně s MC Hvězdička sportování dětí připravilo.

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Máte známého či příbuzného, který během druhé světové války prošel táborem v Letech? Žije ve vašem okolí pamětník, nebo třeba potomek člověka, který v táboře byl?

Předseda ČOV Kejval: Ledecká? Ona bude letos královnou olympiády

/ROZHOVOR/ Přijel na otočku z dějiště Olympijských her, aby v Ostravě a Brně zhlédl dění na Olympijských festivalech, jichž je duchovním otcem. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval hýřil dobrou náladou. 

Jizerská 50, chodci vs. řidiči, výcvik topičů a zpěvavé dračky: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT