VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O velkém zdražení vody se v Týnci bouřlivě diskutuje

Týnec nad Sázavou - I když o prudkém zdražení pitné vody ve městě na téměř 90 korun za kubík rozhodli radní na svém jednání už 7. března, informaci o vyvěšení usnesení dostali radní až o deset dnů později.

1.4.2011
SDÍLEJ:

Výstavba vodovodu v týnecké lokalitě Na Hlinkách v roce 2008. Foto: Zdeněk Kellner

Ale teprve po té, co o události informoval na svém webu 22. března a v tisku o den později Benešovský deník, strhla se v Týnci lavina reakcí na toto téma. Nyní vám přinášíme jejich zkrácený výběr uveřejněný na webu města Týnce nad Sázavou.

Ve středu 23. března píše například Pavel Žáček: „Chápu důvody, ale rád bych zdůraznil nespokojenost jako voliče, že prvotně je nutné hledat úspory, protože zdražovat umí každej blbec (záměrně uvádím to slovo, vhodnější mě nenapadá, ale rozhodně to nemyslím osobně - to bych si nedovolil). Chápal bych poměrné zdražování, například každý rok o 10 procent, protože by finanční zátěž mé rodiny byla rozdělená. Ale osmadvacet procent, to jste dost přehnali. Začněte prosím šetřit u sebe na úřadě a organizacích vlastněných a spoluvlastněných městem. Mám tím na mysli reorganizaci a zvyšování produktivity práce.“

Ivana píše: „Někomu asi nedochází, že v Týnci žijí normální lidé s normálními platy, rodiny s dětmi, důchodci. A jak se to udělalo pěkně potichoučku. Pět radních pokývalo a lidi plaťte. Proč se o tomhle nevedou veřejné diskuse pane starosto? Ta cena je šílená.“

Michal N. míní, že je MěÚ v Týnci stát se státě.

Pisatelka Ivana se ve svém příspěvku z 23. března domnívá, že: „Sotva jsme začali o vodě mluvit, objevilo se vysvětlení od pana starosty na úvodní straně. Všechna čest, ale rozhodně jsem z odpovědi nepochopila proč cena musí být tak závratná? To máme nejstarší vodovodní řad v Čechách? Vždyť jinde se pohybuje cena vody okolo 65 až 70 korun a to vybírám tu vyšší a taky musí počítat s údržbou. Stále se nemohu zbavit dojmu, že se bude zalepovat těmito penězi cos jiného a že je to okrádání občanů.

Poté zareagoval na výtky občanů také starosta města Martin Kadrnožka. „Proti zisku jeden milion prodeje vody je výdej deseti milionů na údržbu sítě. To jsou hlavně splátky úvěrů za stavbu nové kanalizace a rekonstrukci ČOV. Přesto, že jsme na obě akce čerpali dotaci, významný zbytek jsme financovali z rozpočtu. Na obnovu zastaralé sítě a technologií pak zbývá zhruba milion ročně. Cílem není deset milionů, ale spolehlivá a provozuschopná infrastruktura. Procentuální zvýšení je velké. Ale víte, kolik je to na koruny? Měsíčně zhruba 60 korun na osobu při průměrné spotřebě v sídlištním bytě. Poslední zastupitelstvo bylo 28. února. O změně cen jsem obecně zastupitele informoval v diskuzi. Týkalo se to právě ceny vody a daně z nemovitosti. Týnecké listy vyjdou v dubnu, kde budu o tomto tématu také informovat. Rozhodně se nic neprojednávalo potichoučku. Odmítám, že zvýšení příjmů z vody bude zalepovat díry v rozpočtu města. Naopak. Umožní provést opravy, které povedou ke zvýšení kvality a spolehlivosti sítě. Kalkulace ceny vody podléhá kontrole státu. Není tedy možné ji upravit, jak se nám zlíbí a „okrádat“ občany. Obecně chápu námitky diskutujících. Zvýšení je vyšší, než v jiných městech. Informace, které mám o fungování vodohospodářské infrastruktury a jejích potřebách mě vedly k rozhodnutí podpořit návrh na zvýšení ceny. Myslím, že voda bude i nadále komodita dostupná každému.

Týž den večer přidala Ivana: „Stejně pořád nechápu, proč u nás bude cena vody o dvacet korun vyšší než jinde. A pokud tolik spolyká splácení úvěrů, pak to asi nebyl výhodný úvěr.“

Ve čtvrtek 24. března napsala Lucie: I ta Praha je levnější. Voda si teče jak chce, není možné, abych se šla ve 22 hodin umýt a tekla jen studená. A mám platit 90 Kč za vodu? Takže to za chvilku bude v domácnostech tak, že se napustí voda do vany a všichni se v jedné vodě postupně umyjí?“

Pavel 25. března přidal: „Vzhledem ke kvalitě vody (velmi často teče rezavá), si budu permanentně stěžovat a žádat o slevu za dodávky, když máme nejdražší vodu v ČR. Pro mojí rodinu, kde manželka je nezaměstnaná to celkem dělá navýšení minimálně 2880 korun za rok. Co vy na to pane Kadrnožko? Stále máte pocit, že to nic není?

Anna: Souhlasím… skvěle to vedou, u nás to také bude činit skoro 3000 za rok a to už je částka, která vám udělá díru do rodinného rozpočtu, asi se zde nemyslelo na rodiny.“

Daniela: „Jak rychle funkce změní člověka i jeho pohled na spoustu věcí, že? Vy zřejmě nevíte, co se na občany této země valí, za co všechno si budou muset připlatit. Jinak byste si nemohl myslet, že 60 korun na osobu nikoho nezatíží. Jste starostou malého města, kde většina lidí nemá nijak závratné příjmy, kde je teď spousta mladých s dětmi, kteří i tak toho mají ažaž, kde je spousta osamocených seniorů, kterým po zaplacení bytu zbude pár tisíc. Je to podle mě hanba takhle se chovat k vlastním občanům. Kdyby se zdražovala voda o pár korun jako jinde, pak snad, ale tohle i s vaším vysvětlením mělo být už dávno v Týneckých listech. Ale vy to tam dáte v dubnu, kdy už budem „točit za draho“. Zlevňovat už se nebude co? Styďte se i s celou vaší vykutálenou radou.“

A.J.: „Kalkulace ceny vody podléhá kontrole státu? Pak se už ničemu nedivím, stát okrádá lidi na všem, tak nevím proč by vám tuhle lumpárnu nepochválil.“

Iva si myslí něco jiného a 26. března k tomu napsala: „V zimě jsem několikrát zažila ve starém Týnci havarijní, tedy neohlášenou, odstávku vody. Velmi nepříjemná věc, horší, než když vypne elektřina. Vodovod u nás není v dobrém stavu a řeší se jen akutní problémy a ty mi velmi znepříjemňují život. Jsme průměrná čtyřčlenná rodina s dětmi a vím, že nás 240 korun měsíčně rozhodně nezrujnuje. Pokud jde o osamělé důchodce, kterými tu také argumentujete, moje osmdesátiletá babička zvládne zatím ze svého důchodu nakupovat i drahé stravové doplňky, jak jí velí reklamy, tudíž jsem si jistá, že kvůli šedesáti korunám výdajů navíc o žebrácké holi také nepůjde. Pokud se vedení města rozhodne k tak politicky nepopulárnímu kroku jako je razantní zdražení vody, nese tedy svou kůži na trh, nevidím v tom aroganci, ale spíš odvahu neodsouvat problémy na ty druhé, kteří přijdou po nás, ale snahu být dobrým hospodářem, který myslí i na budoucnost města.

Viktorie, 28. března: Na doporučení kamarádky jsem si přečetla tuto diskusi ohledně zdražení vody a musím upřímně říct, že jsem od té chvíle nemyslela na nic jiného. Doma jsem ještě zkontrolovala šanon s vyúčtování vodného a stočného za minulé období, abych si připomněla, jaké že jsou to obrovské peníze, které platím doteď – přičetla jsem si zmiňovaných 60 Kč/osoba/měsíc a rozhodla jsem se také reagovat. V mém případě se totiž jedná o zhruba 200 korun za měsíc po zdražení! Troufám si říct, že za takový luxus, který denně využívám, tzn. kdykoliv, když potřebuji vodu a otočím kohoutkem, tak mi teče a následně odtéká, vůbec nic jiného nemusím udělat, o nic se postarat, platím zanedbatelnou částku. Jsem spokojená, že vše funguje, jak má. Bydlím s rodinou v sídlišti v Chrástě, vychováváme tři děti a s mužem zatím ještě máme oba práci. Zdražení vodného a stočného přijímáme, je pro nás tato služba podstatná a finančně jí zvládneme. Šetřit budeme jinde. Nemile mě překvapují tak silné výroky na stranu vedení města. Pokud pan starosta a rada města přistoupila k takto razantnímu rozhodnutí, věřím, že mají důvod.

Denisa: Paní Viktorie… A jak k tomu přijdou lidé, kterým i během dne teče hnědá voda (kdyby to bylo jednou). Večer po 22 hodině teče pouze studená voda cca 2krát do týdne… Hnědá kalná voda teče minimálně 3krát za den… Ano, máte pravdu že voda je luxus… Ale luxus není, když Vám sice teče voda a je kalná. Kdyby vše fungovalo tak jak má, tak si by plno obyvatelů Týnce neztěžovalo.

Pisatel označený 21století přidal: Paní Viktorie žijeme ve 21. století, takže v době, kdy tekoucí vodu a kanalizaci považuji za samozřejmost a ne luxus. Zdražovaní je dnes moderní tak proč nezdražit i vodu. Celé to na mě dělá dojem, že se město zadlužilo při budování kanalizace a sídliště Kněžina a je třeba nějak vylepšit rozpočet.

Pisatel s označením Krusičany napsal 28. března: „Já chci taky vodovod a kanalizaci do Krusičan… Vždyť je to samozřejmost… Za 90,-? To beru!

Pisatel Březina, nejspíš bývalý starosta Týnce Zdeněk Březina 29. března přidává: Kdo myslíte, že by měl vodu platit? Asi ten, kdo ji spotřebuje. Nebo má město stále cenu dotovat? Snížit příspěvky na školu, školku, odvoz odpadů (ten se také díky státní regulaci dotuje a ne málo)? Neuklízet, neudržovat zeleň, nedotovat autobusy, nesvítit, nedotovat sociální služby, neudržovat majetek - budovy, chodníky, silnice, vodovody, kanalizaci, čističky… Co si vyberete? Voda je drahá stejně jako ostatní energie a bude ještě dražší. Proč si nestěžujete na ČEZ, plynárny, telekomunikační společnosti, poštu, prodejce benzínu… Správce města nazýváte vrchností, která s Vámi cvičí. Kolikrát jste si pročetl a promyslel článek starosty o zdražení vody? Kolikrát jste byl na zastupitelstvu, studoval jste městský rozpočet? Požadoval jste nějaké vysvětlení ? Posmívat se těm, kteří něco pochopili, to umí každý. Ony dámy také určitě nepřijímají cenu vody s nadšením. Závěrem - trochu optimismu by to chtělo, snad není tak zle, i když to tak někdy vypadá.

A.J.: „Pane Březino, samozřejmě, že vodu musí platit ten kdo ji spotřebuje, ale platit, ne přeplácet! I všechny ostatní obce musí jistě dotovat všechno jako Týnec, musí udržovat vodovodní řady a proč jen tady na to potřebují o 20 korun na kubík víc?

Březina: Nechci příliš zacházet na tenký led, nemám to ověřené. Ale domnívám se, že řada měst a obcí cenu vody stále dotuje, v ceně nemají např. zahrnuté odpisy. Nevytváří tak potřebné zdroje na operativní ani preventivní údržbu a obnovu a řeší se to potom všelijak. Tomu se naši radní - domnívám se - chtějí vyhnout. Dále je to na diskusi nad vlastní kalkulací ceny, do které vstupuje mnoho faktorů. V nákladech na opravy se promítá stav všech zařízení, některé potrubí je ještě po Hitlerovi. Některé z let 80. je sice novější, ale z nekvalitních materiálů. Velkou roli hraje hustota osídlení, velká sídliště jsou výhodná, rodinná zástavba z tohoto pohledu neekonomická. Roli hraje také režie provozovatelské firmy a další vlivy. Berte to tak, že je to skutečně důležitá investice pro budoucnost. Město je sice zadlužené, ale tyto prostředky budou použity účelově, lidově řečeno vrátí se do vody.

Autor: Zdeněk Kellner

1.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 16 000 Kč Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče pracovníci v sociálních službách - Sázava. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Sázava, Pracovník v sociálních službách - pečovatel(-ka) bude poskytovat pečovatelskou službu seniorům, příp. lidem se zdravotním postižením v jejich domácnostech v Sázavě. Jejím úkolem bude zajišťovat pomoc a podporu klientům (převážně seniorům) v jejich domácnostech, zejména péči o domácnost, péči o osobu uživatele, donášky a dovážky obědů, doprovody k lékaři apod.. Pracovník společně s uživatelem také hodnotí prováděnou službu a plánuje její další průběh, vede záznamy o službě. , Nástup od 01.11.2018 nebo dle dohody, Místo výkonu práce: Sázava, Požadavky zaměstnavatele:Zdravotní způsobilost, věk nad 18 let, bezúhonnost.Řidičský průkaz - aktivní řidič, Požadujeme dobrý vztah k seniorům a zdravotně handicapovaným, ochotu pomáhat druhým, komunikativnost, zodpovědnost, empatii, flexibilitu, schopnost týmové spolupráce., Výhodou je praxe v sociálních službách, absolvovaný kurz pracovníka v sociálních službách., Plat je stanoven v souladu s nař. vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách podle vykonávané činnosti, kvalifikaci a zápočtu let praxe. První kontakt e-mailem nebo telefonicky, po-pá 7-15 hodin.. Pracoviště: Pečovatelská služba okresu benešov - sázava, Poznaňská, č.p. 439, 285 06 Sázava. Informace: Alena Králíčková, +420 603 593 085. Informační technologie - Informační technologie Programátor 21 000 Kč Programátoři počítačových aplikací specialisté Programátor počítačových aplikací. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do našeho týmu hledáme šikovného člověka, který se nelekne vysokého pracovního tempa, dokáže si práci zorganizovat, rychle a pružně reagovat, efektivně komunikovat s ostatními odděleními., Jste pečlivý/á, iniciativní a záleží Vám na výsledku Vaší práce?, Pokud ano, pak hledáme právě Vás!, Náplň práce:, V závislosti na požadavcích firmy, vytvářet, udržovat a modifikovat softwarové vybavení strojů, technologických celků a vizualizačních aplikací na platformě Siemens-Simatic S7-300, 400, 1500,1200, WinCC, Step7, TiaPortal v 14 a výše, Starter, Simotion Scout, VISUAL STUDIO. Nadále udržovat a rozvíjet vzdálený přístup technologů a odpovědných pracovníků do strojů a technologických celků., Udržovat strojovou síť a monitoring výrobních linek., Požadavky:, • SŠ vzdělání – vhodné i pro absolventy, • Vytvoření program pro průmyslové aplikaci, • Tvorba SW pro řízení strojů včetně uživatelského SW, • Znalost práce na PC, • Řidičské oprávnění B – aktivní řidič, • Praxe na obdobné pozici velkou výhodou, • Komunikativnost, flexibilita, • Samostatnost, zodpovědnost, spolehlivost, • Znalost cizích jazyků. Pracoviště: Kavalierglass, a.s. - pracoviště sázava, Sklářská, č.p. 359, 285 06 Sázava. Informace: Ladislava Bečanová, +420 327 550 270,737 240 092. Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 20 000 Kč Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci zpracovatel drůbeže. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Pracoviště: Trhový Štěpánov, Přijmeme dělníka/dělnici do výroby.Náplň práce porážka, zpracování a balení kuřecího masa (na jednosměnný provoz), požadujeme alespoň střední odborné (vyučen). , Příspěvek na stravování, poukázky na nákup zboží ve firemních prodejnách., První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Rabbit trhový štěpánov a.s. nádražní, Nádražní, č.p. 401, 257 63 Trhový Štěpánov. Informace: Gita Křížková, +420 318 922 123. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 15 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě operátor/ka výroby - pracoviště TRW. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17300 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Benešov, Zajištěna firemní doprava z Vlašimi, Votic, Týnce nad Sázavou, Sedlčan.Nejdříve nutný telefonický kontakt, životopis zašlete na uvedený email, jedná se o lehčí manuální práci. Příspěvek na stravování, týden dovolené navíc, benefity.. Pracoviště: Etimos human s.r.o. -pracoviště benešov, Jana Nohy, č.p. 2048, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Silvia Slosarčíková, +420 608 284 515.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Máváním na auta na sebe opilec přitáhl pozornost

Ilustrační foto.

KRÁTCE: Stavba končí, demontáž jeřábu omezí průjezd ulicemi

Hasiči z Božkovic vylovili ze své nádrže stovku kaprů

Božkovice /FOTOGALERIE/ - Kolem stovky kaprů skončilo v kádích na hrázi rybníka v Božkovicích, místní části města Bystřice při výlovu, který i pro obyvatele osady zorganizovali dobrovolní hasiči. „Máme dva rybníky tohle je jeden z nich. Lovíme ho po odbahnění už podruhé,“ vysvětlil Ladislav Beran, jeden z hasičů, správce rybníka.

Lidí bez práce je opět méně

Střední Čechy - Sešup, který v posledních měsících nabírá vývoj nezaměstnanosti ve středních Čechách, nadále mírně pokračuje, a to navzdory stanoviskům ekonomických expertů, kteří prostor pro další pokles nevidí. Úbytek nezaměstnaných sice není velký, ale mírné snižování nezaměstnanosti se zatím nezastavilo.

Hledali podfuk, našli pořádek

Střední Čechy - Vše je v pořádku. Tak se jeví výsledky kontroly oprav silnic, kterou středočeské hejtmanství objednalo v reakci na kritiku z řad opozičních zastupitelů.

OBRAZEM: Golfisté si v Pyšelích užili finálové turnaje

Pyšely - Hned dva finálové turnaje hostil v neděli 14. října Loreta golf club Pyšely. Jako první odstartovalo finále 5. ročníku juniorské ČauČau tour, který pořádají trenéři Kuba Važanský a Bára Vejlupková z Puzzle Golf Academy Loreta. Soutěž je rozdělená do více kategorií - pro malé, velké, začátečníky a již zkušenější hráče.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT