O tuhle výjimku z obecně závazné vyhlášky si požádali pořadatelé Folkového kvítku, který se v konopišťském amfiteátru bude konat v květnu.

A dostali ji. Hudbu folkových matadorů i začínajících interpretů si milovníci tohohle žánru vychutnají až do půlnoci.

„Kromě toho pořadatelé jako výpůjčku, tedy zdarma, budou moci využívat i louku mezi sudovou restaurací a amfiteátrem," potvrdil starosta Benešova Jaroslav Hlavnička.

Jinou taktiku a postup, ale zvolili radní v případě žádosti pořadatelů festivalu Let It Roll s místem konání v areálu Táborských kasáren. Ač i v tomto případě je ryze v kompetenci rady města rozhodnout, rada tohle své právo přesunula na nejvyšší orgán města, zastupitelstvo. To už na konci loňska rozhodlo, že se festival v létě v Benešově konat může.

Na první letošní schůzi, v pondělí večer, se měli zastupitelé dozvědět podrobnosti smlouvy, kterou hodlá s organizátorem festivalu město uzavřít.
Jenže do jejího dění promluvily nečekaně silně jarní prázdniny. Do sálu Kulturního domu Karlov našlo cestu jen šestnáct ze sedmadvaceti zastupitelů. Většina z přítomných se už při loňském hlasování o tom, zda v Benešově festival povolit či nikoliv, postavila proti.

„Bez rozhodnutí zastupitelstva smlouvu s pořadateli nepodepíšu," řekl rezolutně starosta Benešova Jaroslav Hlavnička, i když právě tohle rozhodnutí má v pravomoci rada města.

Starosta Benešova Jaroslav Hlavnička současně vysvětlil, že bez toho, aby měli pořadatelé zajištěnu produkci až do ranních hodin, nemá cenu smlouvu o pronájmu areálu kasáren, vůbec uzavírat.

Za smlouvu a tím i za prodloužení ukončení akce, se postavila řada benešovských politiků. Jiní byli naopak proti. K těm prvním patřila například i Věra Petrová.

„Proti festivalu protestuje skupina obyvatel, která už zapomněla, že byla také mladá," uvedla. „Také jsme chodili na zábavy a končit o půlnoci se nám nechtělo," přiznala.

Podpořil ji také zastupitel Petr Jiruška, vedle Petrové jeden ze tří pedagogů v zastupitelstvu. „Buď přijmeme to, co chtějí organizátoři festivalu, což není nějaký ústupek, nebo to nemá cenu. Zábava začíná v jedenáct, a aby ji ukončili ve dvanáct, to po nich nemůžeme chtít," argumentoval.

Souhlasil s ním i starosta Benešova Jaroslav Hlavnička. Ten dokonce přes to, že už krátce po loňském festivalu, kdy se na vedení radnice snesla vlna kritiky z řad obyvatel města, řekl další takové přehlídce ne.

„Ne, nejsem paličák," reagoval na výtku svého kolegy. „Řekl jsem festivalu ne už loni v srpnu a měnit to nebudu," vysvětlil i když hájí také názor, že město jedním dechem nemůže říci ano pro konání přehlídky a druhým pořadatele postavit před nesplnitelné, likvidační podmínky smlouvy.

Stejně, jako místostarosta Benešova Tomáš Podhola, navrhl starosta, aby o smlouvě a tím i o výjimce festivalu, rozhodla až mimořádná schůze. Důvod k tomu viděl jasný. Hlasování, při tak malém počtu politiků, které se v pondělí sešlo, a jeho složení, totiž nemělo pro souhlas se smlouvou, cenu.
Trochu jinak problém hlasování viděl zastupitel Karel Navrátil. Ten dokonce navrhl, aby si zastupitelstvo hlasování zkusilo nanečisto. Jenže sálem se ozval místo odsouhlasení kuriozního nápadu hlasitý smích.

Na to konto se přihlásil o slovo Ladislav Klavrza.
„Začíná mi připadat, že ze zastupitelstva děláme šaškárnu," řekl. „Nedělejme z toho frašku, nebo si to zítra přečteme v Benešovském deníku," tušil.

Do diskuse vstoupil i místostarosta Benešova Roman Tichovský, který se de facto přiklonil k názoru Karla Navrátila. Vyzval, aby se hlasovalo už nyní, i když ne nanečisto. Projednávání této záležitosti by se podle něj nemělo stahovat z programu jednání a nechávat ho až na dobu, kdy se zastupitelů na schůzi sejde více.
A to i přes to, že už před tím starosta upozorňoval, že pro smlouvu pronájmu areálu Táborských kasáren, kde se má festival konat, by z přítomných šestnácti zastupitelů muselo zvednout ruku hned patnáct.

Hlasy z druhé strany místních benešovských politiků brojících proti prodloužené uzavírce přehlídky taneční hudby, reprezentoval například Jaroslav Pěkný. Ten uvedl, že každá hodina, o níž bude zkráceno výjimečné prodloužení produkce, je dobrá.

Hlasování zastupitelů pak dopadlo, jak dopadnout muselo. Pro smlouvu s prodloužením festivalu až do rána, zvedlo ruku jen devět politiků, dva byli proti.
O smlouvě se proto bude hlasovat znovu při mimořádné březnové schůzi zastupitelů. Účast na ní už nejspíš prázdniny neovlivní.

Právě tento postup je ale ve skutečnosti tím, co prosazoval lékař Karel Navrátil. V pondělí přijaté usnesení zastupitelstva, i když platí, je totiž v podstatě jen jakýmsi zkušebním. To skutečné, které bude platit nakonec, a jehož výsledek se dá také předpokládat, přijde na řadu teprve v březnu.