V Benešově se na zákeřnou chorobu nechalo vyšetřit deset lidí, kteří využili možnosti, že se předem nemusí k vyšetření do nemocnice objednávat. „Pobídka nemocnice se týkala hlavně těch, kterým je více než padesát let a pociťují problémy s dýcháním. Dorazili ale i mladší lidé,“ připomněl mluvčí benešovské nemocnice Petr Ballek.

Vyšetření trvalo zhruba čtvrt hodiny. Lékařka vyslechla pacientovy obtíže a vyslala ho na rentgenový snímek hrudníku. Poté následovala spirometrie. Přístroj při dechových manévrech včetně maximálním nádechu a výdechu zjistí objem plic a případné zúžení průdušek, takzvanou bronchiální obstrukci.

Všichni příchozí měli problémy s dýcháním, jen jednu pacientku odeslala lékařka kvůli patologickému nálezu k dalšímu vyšetření. Někteří se při pohovoru svěřili, že se už s dýchacími obtížemi léčí u jiného lékaře. „Zadýchávám se, občas nedodýchnu, nemohu popadnout dech. Už se pro tyto potíže léčím, ale není od věci slyšet názor od více lékařů, když problémy přetrvávají. Jsem ráda, že jsem mohla přijít v den otevřených dveří, protože je to jednoduché, nemusím se předem objednávat. Všichni byli velice ochotní,“ řekla paní Marie.

Podle plicní lékařky Markéty Bláhové je dobře, když se na lékaře pacienti obrátí, hlavní je přijít včas. „Cokoliv, co pacienta uklidní a dá mu jistotu, je dobré. Plicní fibróza není onemocnění, které by se vyskytovalo v obrovském množství. Jestliže vyšetření probíhalo na několika desítkách ambulancí po celém Česku, a podaří se zachytit toto onemocnění jen u jednoho, tak je to skvělé,“ uvedla MUDr. Bláhová s tím, že nejzazším řešením této nemoci je transplantace plic. „Na plicní fibrózu se velmi často přichází pozdě. Způsobuje, že se plicní tkáň mění na vazivo a tím se nedá dýchat. Pokud se nemoc zachytí ve stádiu, že se teprve začíná přeměňovat, tak ji můžeme zarazit nebo zpomalit a tím pacientovi prodloužíme život a zmenšíme obtíže,“ upozornila Bláhová.

Do plicní ambulance k ní dochází několik tisíc pacientů pravidelně, další tisíce jsou lidé, kteří ji vyhledali jednorázově. „Máme pacienty všech věkových skupin od malých dětí po devadesátileté seniory a nejčastějšími onemocněními jsou ty s bronchiální obstrukcí, tedy astmatici, CHOPN – chronická obstrukční plicní nemoc, a pak jsou to také ložiskové plicní léze, některé jen rentgenologicky sledujeme, u jiných probíhá např. onkologická léčba,“ vyjmenovala Bláhová a upozornila, že ani nádorových onemocnění nemají málo.