VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O prázdninách má benešovská transfuzní stanice o dárce nouzi

Benešov – Transfuzní a hematologická stanice Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov se o prázdninách potýká s nedostatkem dárců, kteří věnují svou krev lidem, jež jí nutně potřebují. 

29.7.2014
SDÍLEJ:

Benešovská transfuzní a hematologická stanice zásobuje krví i okolní nemocnice.Foto: Martina Křečková

Přestože v průběhu letních měsíců funguje podobně jako v jiných částech roku, v červnu a v červenci klesají odběry přibližně o polovinu.

„To je samozřejmě dáno tím, že v létě jezdí naši dárci na dovolené a podobně," vysvětlil primář benešovské transfuzní a hematologická stanice Vladimír Bouček s tím, že nemocnice si i tak s vlastními zásobami krve vystačí. Nicméně provoz je zajišťovaný bez významnějších rezerv.

„Ale v každém případě si nemusíme krev nikde půjčovat. Dokonce se nám podařilo v červenci realizovat navíc jeden mimořádný odběr krve, a v srpnu bychom to chtěli zopakovat," zdůraznil Vladimír Bouček.

Nejenže transfuzní stanice dokáže pokrýt potřeby benešovské nemocnice, ale je schopna i v tomto období plnit své závazky vůči partnerským nemocnicím. To znamená standardně pokrývat jejich potřeby.

„Co se týká počtu „prázdninových" dárců letos a v letech předchozích, tak se dá říct, že jsou stejné. Žádný pokles nebo nárůst jsme nezaznamenali. Obdobné je to i s věkovou kategorií dárců. Také ona se nijak nemění," uvedl primář benešovské transfuzky.

Zásobu krve potřebují v transfuzní a hematologické stanici v letních měsících ještě více, než jindy v roce. V tomto období se stává více úrazů, lidé si na dovolených způsobují různé pády nebo je vyšší počet dopravních nehod.

„V této souvislosti bychom chtěli vyzvat naše dárce, aby i v měsíci srpnu přišli darovat krev v co největším počtu. Jsme připraveni a budeme velmi rádi, když přijdou darovat krev, a za to jim také velmi děkujeme," dodal Vladimír Bouček.

Benešovská transfuzní a hematologická stanice má zatím krve dost. Co když ale zásoby dojdou?
V tom případě musí požádat o pomoc některou z pražských nemocnic.

Jak ale řeší případ, když potřebnou krev nemají ani v jiných ústavech?
Transfuzka má v evidenci zapsaných několik tisíc dárců, na které má v převážné většině mobilní telefonní číslo, takže jim v případě opravdu veliké nouze může zavolat.

Autor: Martina Křečková

29.7.2014
SDÍLEJ:
Bourání v Táborských kasárnách.
13

V Táborských kasárnách začalo tento týden bourání

Nové přístroje poslouží ortopedickému oddělení v benešovské nemocnici.
5

Na ortopedickém oddělení operují s novými přístroji

OBRAZEM: Při Hubertovské jízdě se rozloučili s jezdeckou sportovní sezónou

Benešov - Desátý ročník Hubertovské jízdy uspořádaly v sobotu 14. října žákyně čtvrtého ročníku Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy v Benešově. Tato tradiční akce symbolizuje každoroční rozloučení s jezdeckou sportovní sezonou. Akce se zúčastnili především ušlechtilí koně z pomněnické stáje.

Pozor! Tři pejsky hledají od pátku zoufalí majitelé

Jankov - Tři pejsci se ztratili v pátek 13. října v odpoledních hodinách majitelům u obce Pičín u Jankova. Jedná se o křížence jezevčíka tmavě hnědé až černé barvy. 

Do nové školky na benešovském Spořilově už chodí děti

Benešov /FOTOGALERIE/ – Do měsíčního zkušebního provozu vstoupila v pondělí 16. října novostavba MŠ Úsměv na sídlišti Spořilov II. Dokončení montovaného objektu nabralo zpoždění kvůli bourání precizně postavených gruntů z poloviny sedmdesátých let minulého století.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení