Tahle jasně položená otázka dostane odpověď teprve v pondělí 10. února po 18. hodině na veřejném jednání zastupitelstva města v sále KD Karlov.

A to přes to, že symbolický protest proti jednomu či podporu druhého, má v tomto případě v kompetenci devítičlenná rada města Benešova.

„Považuji za důležité, aby o této záležitosti rozhodovalo zastupitelstvo," míní starosta Benešova Jaroslav Hlavnička. „V podpoře Tibetu pouhým vyvěšením jeho vlajky, vidím jen alibismus a nesouhlasím s tím," řekl s tím, že za sebe říká rozhodně ne.

„Zdá se mi totiž hrozně jednoduché vyvěsit vlajku a pak si zatleskat, jak jsme pomohli," vysvětlil ještě, ale na otázku, co konkrétního by pro Tibeťany udělal, zaváhal. „Nevím, nemám to vymyšlené," přiznal," ale potvrdil, že do Tibetu protestovat proti čínské okupaci rozhodně nepojede.

Do tibetské debaty na radniční tiskovce vstoupil také místostarosta Benešova Tomáš Podhola.

Připomněl při té příležitosti myšlenky jakéhosi politika, snad prý dokonce Dalajlámy, který po obsazení Tibetu Číňany zhodnotil jeho vyhlídky na pomoc ze strany Západu strohým konstatováním, že Tibet má smůlu, protože nemá ropu.

„Podobný osud postihl Kuvajt, ale tam se situace řešila téměř okamžitě," přidal ještě Tomáš Podhola, který je jednoznačně pro, aby tibetská vlajka na benešovské radnici visela.

Naopak odmítl další z možných scénářů podpory Tibeťanů, adopci tamních seniorů na dálku, což obnáší v podstatě jen posílání peněz lidem, o nichž nikdo neví, zda skutečně existují. „S tímhle mám problém zase já," řekl Podhola.

V seznamu radnic, které se připojí k mezinárodní akci s názvem Vlajka pro Tibet a zástavu země vyvěsí 10. března, je zatím 217 míst. Na Benešovsku to jsou zatím jen Křečovice a Vlašim.