A to bez ohledu na roční období. Nový pomocník dokáže uklidit totiž stejně dobře spadané listí jako čerstvě napadlý sníh.

Při loňských předváděcích akcích, kdy jednotlivé firmy přijížděly do Benešova, aby zástupcům města nabídly své plechové, šikovné krasavce, se Tomáš Podhola, místostarosta Benešova nechal slyšet, že by mohl stroj vyjet do ulic města ještě v témže roce. To se ale nakonec nepodařilo, protože nedošlo k žádné dohodě. Nicméně ve středu 28. prosince 2011 se v areálu Technických služeb Benešov uskutečnilo slavnostní předání stroje, který město pořídilo za dva miliony korun.

Jak uvedl ředitel Technických služeb Benešov Bohumil Rataj k obsluze poměrně drahého zařízení bude přidělen jen jeden pracovník, kterého zástupci firmy důkladně proškolí. Další bude určen jako náhradník, pro případ nečekaných komplikací.

Město vybíralo z celkem sedmi uchazečů. Dva z nich město hned na začátku vyřadilo a zbývajících pět pak postoupilo do výběrového řízení. Z něho vzešla jako vítěz firma, která má pobočku v nedalekých Voticích. Díky tomu by neměly nastat žádné problémy týkající se servisu uklízecí mašiny.

Dalším záměrem Benešova bylo zakoupení elektrického vysavače na cigaretové nedopalky, spadané listí a psí exkrementy. TS si dokonce od firmy, která se jeho prodejem zabývá, v loňském roce na dva týdny jeden zapůjčily. Jenomže zaměstnanci, kteří s ním ve zkušebním provozu pracovali, si stěžovali na jeho příliš malý výkon.

„Dělá se s ním dobře, ale je slabý. Sebere maximálně suché listí a cigaretové nedopalky. Mokré papírky nebo psí exkrementy nevysaje,“ postěžoval si tehdy zaměstnanec technických služeb Josef Litaj.

Město proto zvažovalo koupi výkonnější motorové verze.

„Vysavač jsme zatím nekoupili, ale plánujeme to na jaro letošního roku,“ uvedl Tomáš Podhola s tím, že se Benešov přece jen nakonec přikloní k elektrické variantě.