„Nový typ písma by měl žákům usnadnit práci,“ poznamenala zástupkyně prvního stupně Základní škola Dukelská Jana Janoušková.

Názory spousty obyvatel Benešova se však různí.

„Všechno by mělo zůstat při starém, je to tak zažité. Psací písmo vypadá na papíře mnohem lépe, navíc je to taková naše osobní vizitka,“ uvedla obyvatelka Benešova Ludmila Kovaříková.

„Prohlížela jsem si obrázky nového psacího vzoru s rodiči, ale přijde mi to jako hloupost, psací písmo by se mělo zachovat,“ sdělila studentka Radka Richterová.

Nový font dostal název Comenia Script. Podle jeho tvůrců je tento psací vzor jednoduchý a moderní.

Ministerstvo školství plánuje od září jeho otestování na desítkách škol.

„Je to takový mezistupeň mezi klasickým tiskacím a současným psacím písmem,“ objasnila Janoušková, podle které už žáci základních škol s obdobnými typy písma setkávají například v učebnicích angličtiny.

Vyrovnání s touto změnou je otázkou individualit. Nejvíce by však písmo mělo zpříjemnit chvíle s tužkou v ruce dyslektikům.

„Ti mívají velké problémy s diakritikou. Píší nejdříve celá slova a pak teprve doplní háčky a čárky,“ dodala Janoušková. Nový typ písma neváže tolik jednotlivé znaky na sebe a umožní jim doplnit diakritiku hned.

Pedagogicko–psychologická poradna Benešov žádné vyjádření neposkytla. „Informace je to pro nás nová, ještě jsme se tím nezabývali,“ dodala vedoucí odloučeného pracoviště Tatiana Suchoparová.