Leden

V Benešově dosud nepoznanou částku na straně výdajů blížící se magické hranici jedné miliardy českých korun zařadilo v úvodu loňska město do svých účtů pro rok 2017. Zatímco na straně příjmů počítalo vedení města z ČSSD, ANO 2011 s podporou TOP 09 a KSČM v čele se starostou Petrem Hostkem (ČSSD) s částkou 479 milionů korun, na straně výdajů je to obří suma 912 milionů korun. Investiční výdaje, tedy částka, kterou město hodlalo vložit do staveb a rekonstrukcí, činí 492 milionů. Svým vlastním provozem ale město z rozpočtu plánovalo odčerpat 420 milionů. Z předešlého období zůstala městu částka jen 18,5 milionu.

Únor

Ptačí chřipka pronikla i na Benešovsko. Další, v pořadí už pětadvacáté ohnisko s výskytem ptačí chřipky v České republice odhalili veterináři z Krajské veterinární správy Středočeského kraje v Blažejovicích na Dolnokralovicku na východě okresu. Následoval známý scénář. Na místo dorazili veterináři a utratili všechny ptáky z nakaženého chovu blažejovického drobnochovatele. „Ptáky, celkem třináct slepic a tři kachny, jsme usmrtili injekčně,“ popsal Zdeněk Císař z KVS. Podle něj se chov nakazil nejspíš od vodních ptáků, kachen. „V okolí obce je několik rybníků a také přehrada Švihov,“ podotkl krajský veterinář.

Březen

Dva muže, otce a syna, zasypal a usmrtil sesuv zeminy u statku v Zahořanech nedaleko Přestavlk u Čerčan. Neštěstí v místech, která s oblibou navštěvují kvůli jezdectví rodiče s dětmi nebo mateřské školy, se stalo dopoledne po deváté hodině. Svou pomoc dělníkům, které při výkopových pracích zavalila zemina při nenadálém pohybu svahu, pod nímž kopali, přijeli poskytnout hasiči ze širokého okolí. Na místo dorazil i USAR tým HZS hlavního města Prahy. Jeho hlavním úkolem je vyhledání, vyproštění a prvotní ošetření osob uvězněných v sutinách objektů, zřícených následkem přírodních katastrof, nehod či úmyslného jednání.

Fotogalerie: Zemina zavalila dva muže

Duben

Snadnější a rychlejší cestování více spoji. To je základ projektu, který od začátku dubna mohou využívat také cestující z Benešovska. Do systému Pražské integrované dopravy se začlenil nejen samotný Benešov, ale také dalších 16 obcí okresu. Mezi nimi i Neveklov, Netvořice a Týnec nad Sázavou a později i Vlašim a Votice. Benešov o tom s Regionálním organizátorem pražské integrované dopravy jednal už na sklonku loňska. Rozhovory se točily i kolem zavedení nových spěšných vlaků z Benešova do Prahy. Díky tomu mohou cestující využívat i jízdenkové automaty a také Lítačku, síťovou jízdenku pro Prahu.

Květen

Obrovský sloup černého dýmu, který byl vidět do daleka. Plameny šlehající několik metrů vysoko a desítky hasičů bojující s živlem. Tak to vypadlo v Bělčicích u dálnice D1, kde hořel sklad pneumatik. K požáru vyjely profesionální i dobrovolné hasičské jednotky z celého okolí. Mimo jiné to byli profesionální hasiči z Benešova, Jílové a Říčan. Z dobrovolníků pak například hasiči z Čerčan, Vranova, Soběhrd či Teplýšovic. Společnými silami se snažili zabránit, aby se požár dostal na zbylou část skládky. Situaci nezjednodušoval ani fakt, že hořící skládka je hned vedle benzínky u dálnice D1 u Ostředku. Škody šly do desítek milionů korun.

Fotogalerie: Hasiči v Bělčicích dohašují požár

Červen

Kdo a proč založil úmyslně oheň ve dvou pokojích v podkrovní části Dětského domova, základní školy a školní jídelny Sedlec Prčice, zjišťovali od začátku března policisté a hasiči. Z prohlášení hasičského vyšetřovatele vyplývá, že už v úvodu zjišťování příčin bylo zřejmé, že okruh možných pachatelů nebude velký. Tou dobou totiž v DD zůstávali kvůli jarním prázdninám jen jednotliví klienti. V době požáru se v objektu, který určený k ubikaci až 40 dětí, nacházeli pouze čtyři klienti a s nimi ještě dvě vychovatelky. Oheň založili dva chovanci dětského domova.

Červenec

I když se s postupujícím létem zvyšuje počet zásahů zdravotních záchranářů kvůli komplikacím pacientů způsobených hmyzím atakem napříč celými středními Čechami, pohled do statistiky výjezdů záchranky jasně ukazuje, že se nejvíc takových zákroků v červenci odehrálo právě na Benešovsku. To může znamenat dvě věci. Na Benešovsku žije ten nejagresivnější hmyz v kraji. Nebo tu lidé mají nižší obranyschopnost proti bodnutí hmyzem, než obyvatelé jiných okresů kraje. Podle Petry Effenbergerové, mluvčí ZZS kraje, šlo především o alergické reakce pacientů. Ty vyvolalo píchnutí vosou či včelou opylující jetel, mák či řepku.

Srpen

Nejspíš už jen zázrak pomůže odpůrcům výstavby první větrné elektrárny na Benešovsku. Svůj boj ale nevzdávají. Přes dílčí vítězství, které zatím vždy zhatil „protiútok“ druhé strany, věří v konečné vítězství. Elektrárna má vzniknout na kopci Bařiny, na kótě 530 metrů nad mořem, mezi Teplýšovicemi a Kozmicemi. Většina lidí z obou vsí obří větrník, jehož lopatky dosáhnou až 150 metrů vysoko, na dohled svých domů, nechce. Akci dojednalo někdejší vedení Kozmic na jaře 2008. Vypovězení smlouvy by Kozmice přišlo draho. Úsilí odpůrců vyústilo později, v prosinci, zrušením rozhodnutí benešovského stavebního úřadu a vrácením k novému projednávání.

Září

Téměř devět kilometrů. Tolik musí lidé z části města Bystřice kvůli nedokončené rekonstrukci mostu přes Konopišťský potok denně zdolávat navíc. Kvůli ní je přerušena veškerá doprava na silnici druhé třídy číslo 111. A to už dlouhé měsíce. Nikdo lidem neuhradí náklady na benzin a se stejným problémem se potýkají i organizace města. V části za strženým mostem má totiž sídlo údržba komunikací. Ta po celou zimu bude muset jezdit oklikou také. Město však ani ze zákona na náhradu škody nárok nemá. V září nebylo ani jasné, kdy kraj stavbu znovu zahájí i když hotovo mělo být už v první polovině září.

Říjen

Práce až nad hlavu měli kvůli likvidaci následků vichřice profesionální i dobrovolní hasiči. Nárazový vítr, který se přehnal přes Benešovsko ničil i objekty. Vítr se přihnal na Benešovsko už v sobotu v noci, největší škody ale napáchal až během neděle. U Zvěstova se zřítil vzrostlý strom na silnici. Cesta z Roudného do Bořkovic byla kvůli tomu neprůjezdná. Stromy padaly i na Voticku u Martinic a Otradovic. U Mitrovic do padlého stromu narazilo osobní auto. Posádka z karambolu vyvázla bez zranění. Na Benešovsku kmen blokoval cestu z Mrače na Poříčí nad Sázavou. Poryvy větru shodily strom také v benešovské Křižíkově ulici.

Listopad

Poměrně rychle chce benešovská radnice „kolonizovat“ deset let ladem ležící prostor někdejších Táborských kasáren. V rámci toho chce zbourat i hlavní kasárenskou budovu. Vedení města chce areál poskytnout čtyřem investorům, kteří tam mají postavit Nové Město pro tři tisíce lidí. V další části kasáren radnice prosazuje velké, rodinné, zábavní centrum s atrakcemi pro děti, restauracemi či hotelem. Navštívit by ho podle investora mohlo ročně kolem 300 tisíc návštěvníků. Vedení města si od toho slibuje příliv českých i zahraničních turistů a také to, že část z nich zamíří také do samotného Benešova a utratí tam své peníze.

Fotogalerie: Bourání v Táborských kasárnách

Prosinec

Kauza jankovských koní pokročila do další fáze. Rozhodnutí odboru životního prostředí MěÚ Votice nabylo právní moci 15. listopadu, a tím drtivá většina týraných koní propadla do vlastnictví státu. Úřad poslední měsíc roku fyzicky převzal zvířata. Dohromady šlo o 96 koní včetně tří čerstvých hříbat. Voticím samotným pak zůstane jen osm koní, kteří jsou předmětem trestního řízení. „Jsou to ti nejvíce týraní. O jejich osudu rozhodne až soud,“ řekl starosta Votic Jiří Slavík s tím, že dosud všechny náklady hradily Votice. Podle Ministerstva zemědělství by jeho dotační tituly měly zajistit kompenzace za předběžnou náhradní péči.

Fotogalerie: Koně z jankovské kauzy