Sedm. Právě tolik mužů z Benešovska usedne ve Zborovské ulici do lavic krajského zastupitelstva. Jaký mají tito noví zastupitelé názor na téměř nevyhnutelně přicházející změny v krajem řízených organizacích? Na Benešovsku se výsledky voleb nejspíš nejvíce promítnou u akciové společnosti Nemocnice Rudolfa a Stefanie.
Zdeněk Seidl (ČSSD, 58 let) z Vlašimi má vzhledem ke své profesi, je lékařem, k největšímu zdravotnímu zařízení okresu velice blízko. „Pilířem našeho programu je převod nemocnic z akciovek na neziskové organizace. Že to tak bude, je jasné. Podle mého by ve vedení nemocnic měli být lékaři, ne ekonomové,“ míní muž, který ve volbách skončil hned za Davidem Rathem.
Stejný postoj má i jeho spolustraník Jaroslav Zelenka (58), podnikatel z Benešova. „Změny musí přijít,“ je si jist.
Další člen ČSSD, zastupitel Benešova Jaroslav Duras (56) je ale v soudech zdrženlivější. „Zatím nevím, jak organizace zřízené krajem fungují, jaké mají hospodářské výsledky. Až budu mít rozbor jejich činnosti, rozhodnu se,“ tvrdí Duras s tím, že při hlasování pro něj nebude rozhodující stranická příslušnost. „Organizace musejí fungovat dál pro lidi. Nebyly zřízeny pro kraj.“
Podle Romana Tichovského (ODS, 41), dalšího z místostarostů Benešova by se bez auditu změny dělat neměly. „Když někdo nastoupí do funkce a hned druhý den řekne, že všechny vyhází, je to to nejhorší, co může udělat,“ domnívá se Tichovský.
Také Ivan Cinka (KSČM, 51) je, stejně jako sociální demokraté pro přerod nemocnic z akciovek na neziskovky. „Zdravotnictví je veřejná služba a jako taková by měla zůstat. Rozhodně by nemělo být v soukromých rukách a neměla by se řídit vytvářením zisku,“ je přesvědčený.
Luděk Jeništa (NSK, 41), starosta Vlašimi a jeho kolega Daniel Štěpánek (ODS, 32) z Bystřice své mobily včera nezvedli.
Co na situaci vedení benešovské nemocnice? „Naší hlavní prioritou je zajištění péče o pacienty, ne komentování výroků politiků,“ tlumočil mluvčí Petr Ballek.