Pětadvacet až třicet bytů za půlrok. Právě tolik jich získají ve Vlašimi žadatelé od města na základě rozhodnutí místních politiků.

Šance na zisk bytu je tak hodně nízká. I ve Vlašimi existuje pořadník čekatelů. Kolik jich je? „Strašně moc,“ potvrdil místostarosta Karel Kroupa.

„V pořadníku jsou zapsaní lidé, kteří vlastně byt chtějí získat pro své děti. Ale v pořadníku jsou i ti, kteří se sice už z Vlašimi odstěhovali, ale přesto se ze seznamu nenechali vyškrtnout,“ uvedl místostarosta.

Mechanismus přidělování městských bytů vytváří Správa bytů Vlašim v půlročních cyklech. Uchazeči, kteří svou účast v pořadníku neaktualizovali, mají šanci nižší. Přesto je město ze soupisu hned nevyřadí.

„To se stane až po dvou letech. Někdo totiž může na aktualizaci zapomenout,“ vysvětlil vlašimský postup Kroupa.

Další nové byty ale město zatím nepostaví. „Nemáme žádné vhodné pozemky,“ tvrdí místostarosta.

Přesto se ve Vlašimi další byty stavějí – soukromě. Cena se samozřejmě odvíjí od nabídky a poptávky, tedy trhu. Ve Vlašimi v rozmezí 25 až 30 tisíc korun za metr čtvereční.

Lidé z Vlašimi ale před nedávnem byty kupovali. Ne od developerů, ale přímo od města. Nájemníci městských bytů, především ti v centrální části, získali ubikace v rámci privatizace. Další, u bytů zděných v okrajových částech města, se zatím nechystá.

Byty ale může město ve výjimečných případech přidělit i mimo pořadník. Stalo se tak například před několika lety, kdy se ve Vlašimi narodily vietnamským rodičům trojčata. „Držet dlouhodobě prázdný byt však nemůžeme,“ dodal místostarosta Karel Kroupa.

Ve Vlašimi nevznikají na rozdíl od Benešova sociální nebo také startovací byty. „Nevidíme v tom logiku. Nájemníci by se z takového bytu měli do roka odstěhovat a tak to nebývá,“ řekl místostarosta Vlašimi Karel Kroupa.