Teď, po komunálních volbách a samozřejmě naprosto jasně zejména po včerejšku, tedy pondělí 3. prosince, je jasné, že se děti z nevyhovujících učeben z areálu vily Katušky, do nového letos nepřestěhují. Objekt nové školy stojící v místech, která dříve využívaly Lesy ČR, totiž není zkolaudovaný. Žádost o kolaudaci sice město podalo, avšak, v žádosti chybí některé nezbytné údaje.

„V žádosti o kolaudaci jsou problémy, které se našemu odboru investic nepodařily vyjasnit,“ potvrdil posun zahájení provozu Základní školy a Praktické školy Benešov starosta města, Jaroslav Hlavnička. „Jde o to, že v žádosti o kolaudaci chyběla hluková studie pro hygienu a také vyjádření Správy dopravní železniční cesty,“ potvrdil.

Právě tyto dvě nezbytná potvrzení celý proces zahájení výuky v novém, posune o další týdny. „Počítám s tím, že by škola na nové adrese měla začít fungovat po pololetních prázdninách, tedy od druhého pololetí,“ vysvětlil Jaroslav Hlavnička.

Stavba školy přišla město na 57 milionů korun. Dotace právě na tento typ akce město nesehnalo, protože nebyly vypsané.

Podle Ludmily Králové, ředitelky Základní školy a Praktické školy Benešov, opožděné stěhování nějakou zásadní čáru přes rozpočet školy, neudělá. „Je to stavba, dá se něčím takovým počítat, proto se přizpůsobíme. Moc už se těšíme do nového,“ uvedla ředitelka školy.

Možná nejvíc se osazenstvo z Katušky těší na novou, konečně vlastní, tělocvičnu. Ta při výuce opravdu chyběla.
„To že budeme mít vlastní tělocvičnu je pro nás mimořádná událost. Absenci zařízení jsme řešili tak, že jsme se na tělocvik přesouvali do jiných škol,“ potvrdila Ludmila Králová.

A změní se ještě něco. Děti v původní Katušce obědvaly kvůli stísněným prostorům, na směny. Dispozice nové školy ale umožní, aby se vydávání poledního jídla uskutečnilo v jednotný čas.

Přes to, že se dosud čeká na kolaudaci škola už některé prostory „zabydlela“ věcmi, které při výuce nutně nepotřebuje a které nebudou bránit kolaudaci.

A proč se vlastně start výuky v nové škole opozdil? Nejspíš největší zpoždění, jak informovalo letos v létě vedení města, způsobila letní horka, tedy počasí. Právě extrémní teploty měly paradoxně na svědomí to, že se vnitřní betony až příliš „potily“ a nechtěly vyschnout. V případě, že by jejich schnutí uzavřelo linoleum či koberce, hrozil vznik plísní.

S podobným problémem stavebníci zápolili také u novostavby mateřské školy Úsměv na benešovském sídlišti Spořilov II. Tam byly dokonce v praxi využívány vysoušeče vlhkého zdiva, tedy zařízení, které bylo v permanenci například v objektech, které zasáhly povodně. Tehdy, tedy na sklonku léta uvedl tehdejší místostarosta Jiří Švadlena při tiskové konferenci radnice: „Nástup dětí první den školního roku 2018 – 2019, tedy v pondělí 3. září, se nejspíš o tři týdny oddálí,“ řekl.

To se ale nepovedlo a tak později vedoucí Odboru rozvoje a správy majetku MěÚ Benešov Helena Kaňková, upřesnila, že během listopadu zhotovitel odstraní drobné vady a nedodělky. A také že město už také požádalo stavební úřad o kolaudaci.

„Otevírání školy s prvním zvoněním je plánované na třetího prosince,“ ujistila vedoucí odboru s tím, že školu postavilo město Benešov bez dotací za celkovou částku 57 milionů korun.