S několika novinkami vyrazily do sezóny Čerčany. Ti, kteří zavítají do obce, jistě uvítají novou mapu, která bude k dispozici během dvou až tří týdnů. „Kromě samotné mapy obsahuje také další informace, povídání o Čerčanech a zajímavých místech u nás i v okolí,“ uvedla pracovnice informačního centra Eva Masopustová. Od loňského roku v něm zájemci pořídí také pět nových druhů pohlednic.

Proměnou prošla či prochází několik míst v Čerčanech.

Úpravy se týkají například Vodárenské věže. „Otevřená ještě není, ale pořád se okolo ní pracuje. Bývá zatím otevřena jen při různých akcích, ale uvažuje se o zřízení muzea vláčků a kavárně, z níž by byl krásný pohled na Čerčany. To je však zatím hudba budoucnosti,“ prozradila Eva Masopustová.

„U zámku Vysoká Lhota máme udělanou novou dřevěnou pergolu, z níž je nádherný výhled na celou obec. Můžete si tam sednout, je tam stoleček i parkoviště na kola. Dodělávala se na jaře,“ řekla Eva Masopustová. Pergola je umístěna důmyslně. „Když jedete na kole do kopce, je v polovině, abyste si mohli odpočinout,“ doplnila.

Proměnou prochází čerčanská koupadla, v jejichž areálu vznikají nová sportoviště. Sportovci zde využijí nové tenisové kurty či hřiště pro plážový volejbal. Rodiny s malými ratolestmi jistě ocení dětské hřiště.

Dále po vodě se dostanou vodáci do Týnce nad Sázavou. Někteří jím jen projíždí dále do Pikovic, jiní si vyšlápnou na týnecký hrad nebo se zde utáboří a pokračují v cestě druhý den. V týneckém kempu zaujmou tři nová teepee o průměru šest metrů, do nichž se vejde sedm až deset dospělých osob a v nichž lze také rozdělat oheň. Návštěvníci města si také mohou do svého turistického deníku nalepit novou výroční vizitkou. Vydána byla u příležitosti sedmi set let od první písemné zmínky o Týnci nad Sázavou. Kromě románské rotundy s gotickou věží a zříceninou Zbořený Kostelec je na ni vyobrazena historická pohlednice.

Častým cílem výletů je zámek Konopiště. Informační centrum, které pod ním sídlí, má letos v nabídce spoustu nových upomínkových předmětů.„Velké oblibě se teď těší hlavně magnetky, máme také nové pohledy či malý i velký stojací kalendář,“ uvedla Ema Charvátová. „Časem snad také budeme mít novou turistickou známku s prvním československým prezidentem Tomášem Garrigue Masarykem,“ dodala. S výběrem dalších výletů poradí návštěvníkům nejen ona, ale informace získají také z nové nabídky letáků, které lákají k poznání míst v okolí.

Nové předměty si pořídí na památku také ve Vlašimi nebo Voticích, kde mohou od loňského roku zakoupit turistickou známku, na níž se skví zdejší klášter.

Kraj nabízí také trasy pro pěší i cyklistické výlet. Podle oslovených pracovníků informačních center letos nikde nevznikla žádná nová naučná stezka nebo mobilní aplikace.