Poříčí nad Sázavou ležící zhruba šest kilometrů na sever od Benešova na „staré benešovské“ silnici rozděluje nejen tato silnice číslo 603, ale současně i tři kilometry řeky Sázavy a stejně dlouhý úsek Konopišťského potoka. Zatímco řeka lemuje obec téměř výhradně svým levým břehem, Konopišťský potok ji rozděluje na dvě části. A z toho také vyplývá, že břehy spojuje množství mostů a lávek. Ne tolik, jako třeba v Praze, ale těch oficiálních, které se dají najít i na mapě, je celkem osm. Další spojnice jsou neoficiální. Vytvořili si je podle vlastní potřeby sami obyvatelé a zpravidla jde jen o dva kmeny s přitlučenými prkénky coby mostovkou.

Autům nová lávka určená není

Nová lávka vzniká po demolici té původní u monumentálního kamenného dvouobloukového viaduktu Posázavského Pacifiku. Původní jednoduchá a nepříliš široká betonová lávka se zábradlím pouze na jedné straně, podepřená centrálním pilířem uprostřed potoka, sloužila lidem z Poříčí desítky let. „Pátral jsem po tom, kdy lávku postavili, ale neví to ani místní pamětník pan Růžička,“ přiznal poříčský starosta Jan Kratzer. Nová lávka, kterou obec staví nákladem 4,5 milionu korun, bude mít průjezdní šíři dva metry. „Při domlouvání projektu bylo naším požadavkem, aby po lávce projela naše malá technika, ale už ne osobní auta,“ připomněl starosta.

Nový můstek nebude podepírat žádný pilíř. To bude výhodné zejména při rozvodnění Konopišťského potoka. Jedno z největších se odehrálo v roce 2013, kdy po deštích praskla pod náporem vody hráz bystřické zdrže známé jako Zájezdek. Tisíce kubíků vody se pak během krátké doby vlily do Splavského rybníka a záplavová vlna poškodila stavidla. A protože hrozilo protržení hráze Splavského rybníka, který napájí Konopišťský potok, došlo v Poříčí preventivně i k evakuaci základní školy. „Voda tehdy vyplnila koryto potoka až na úroveň hrany lávky. Úplně přelitá ale lávka nebyla. Kdyby hladina stoupla ještě výš, hrozilo, že by se za zábradlí zachytávaly splavené větve nebo kmeny stromů,“ zavzpomínal Jan Kratzer.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Farmářka Kateřina z Krusičan zachraňuje zamilované žáby. Pomáhá rodina i přátelé

Hovoří Kateřina Palečková, iniciátorka záchrany obojživelníků u Krusičan. | Video: Zdeněk Kellner