Již do letošního konce dubna bude dokončena stavba haly pro výrobu střeliva o ploše 1320 m2. Ta představuje speciální zakázku, a to právě kvůli novinkám v bezpečnosti.

Její součástí jsou totiž například i atypické železobetonové „kobky“ pro uskladnění či manipulaci s výbušninami, vybavené speciálními ocelovými dveřmi proti výbuchu.

„Stavba to je kvůli všem bezpečnostním opatřením naprosto unikátní. Je odlišná nejen odolností při výbuchu, ale také antistatickými podlahami nebo pospojováním kovových částí. Právě bezpečnost objektu a lidí, kteří v něm budou pracovat, je absolutní prioritou. Je jí podřízeno naprosto vše,“ říká Pavel Rouha, šéf závodu Pozemních staveb Jih Swietelsky stavební.

Specifické bylo podle něj i osazení tak zvaných odlehčovacích výfukových stěn na obvodových zdech prostor, kde se skladuje a manipuluje s výbušninami. Kotví se do podlahy a stropu kobek tak, aby se v případě vnitřního statického přetlaku bezpečně uvolnily, vyklopily a snížily komorový přetlak v místnosti.

Také nový expediční sklad o ploše zhruba 1500 m2 bude více bezpečnější. Je totiž určen pro skladování munice. Projekt ale operuje i s rostoucí poptávkou po produkci vlašimské zbrojovky.

„Nový sklad bude vybaven automatizovanou technologií a umožní nám efektivně odbavovat zakázky,“ vysvětluje Ladislav Pešata, vedoucí investic a energetiky Sellier & Bellot. Jeho zprovoznění se předpokládá od dubna.

Novými investicemi reaguje vlašimská zbrojovka nejen na rostoucí poptávku po její produkci, ale projekty se především zabývají větší bezpečností, která je v souvislosti s produkcí munice skutečně zásadní.

Již od roku 2015, kdy ve vlašimské zbrojovce došlo k explozi, při které zemřeli tři zaměstnanci, posílili v areálu bezpečnostní opatření.

Příklady tragických událostí ve vlašimské zbrojovce:

rok 2015 - Tragický výbuch slože ve zbrojovce Vlašim si vyžádal tři životy
Výbuch slože se ozval Vlašimí 21. září 2015. Zemřeli tři lidé ve věku 31, 44 a 51 let. Ti se pohybovali v blízkosti exploze. Detektivům se ani po čtrnácti měsících po výbuchu nepodařilo zjistit, co bylo bezprostřední příčinou výbuchu, a případ odložili.

rok 2003 - Ve zbrojovce zabil výbuch jednoho zaměstnance
Výbuch ve vlašimské zbrojovce zabil 13. ledna 2003 třiatřicetiletého řidiče, zaměstnance firmy. O tři roky mladší údržbář skončil v nemocnici. Pracovníci společnost čerpali vodu z jímky v opuštěné výrobně rtuti, následně zazněl výbuch.


Historie vlašimské zbrojovky
- počátky výroby nábojů v Čechách sahají do roku 1825
- nejdříve byla továrna na výrobu nábojů vybudována za Prahou, v dnešním Žižkove
- kvůli bezpečnosti se ale musela přestěhovat
- nové místo pro továrnu našli majitelé ve Vlašimi
- továrna ve Vlašimi vznikala v letech 1934
- v roce 1936 začala ve Vlašimi výroba