Po každé takové události se veřejnost naléhavě ptá, co bylo špatně a co by mohlo být příště uděláno lépe, aby následky nebyly tak tragické. Nejen z toho důvodu se přijímají další opatření.

Vchody do hospod sice nejsou vybavené detekčními rámy, ale soudy včetně fyzické ostrahy je mají. Bankovní domy zase disponují tlačítky, jimiž v případě přepadení zaměstnanci spustí alarm a současně přivolají na pomoc policisty. O bezpečnosti na letištích už vůbec nemusí být řeč.

Podobná opatření a zařízení zavádí postupně také například Benešov. Nouzová tlačítka už obdrželi senioři žijící v městských domech s pečovatelskou službou. Logicky ne prvotně kvůli možnému přepadení, ale vzhledem k jejich věku a zdravotnímu stavu. Nouzový signál přes vysílač dorazí Městské polici Benešov a ta disponuje univerzálními klíči, jimiž se bez násilí strážníci dostanou až do bytu člověka v nouzi.

Když 29. listopadu 2021 ohrožoval zdravotníky na chirurgii benešovské nemocnice krátkou střelnou zbraní ozbrojený muž, byly tam v souvislosti s událostmi v Ostravě už instalovaná nouzová tlačítka. Tehdy je zdravotníci ještě nevyužili. Pomoc si přivolali přes tísňovou linku 158 a první tak na místo dorazila takzvaná prvosledová hlídka. Právě jejich zrod přišel po události v Uherském Brodu.

Bezpečnost nyní Benešov zvyšuje i ve svých školách. Nouzová tlačítka mají v případě nutnosti pomoci osazenstvu v Základní škole Dukelská, kam je radnice pořídila částkou 150 tisíc korun.

„Tuto školu, která je ve městě největší, jsme tlačítky osadili v rámci pilotního projektu,“ vysvětlil benešovský místostarosta Jakub Hostek s tím, že systém ve škole funguje obdobně, jako u dalších nouzových tlačítek instalovaných v Benešově už dříve.

„Každý učitel, který jde na výuku je jím vybavený,“ sdělil.

Podle něj se systém v ZŠ Dukelská zatím testuje a jeho vyhodnocení bude provedeno na konci tohoto školního roku nebo po Novém roce 2025. Díky tomu se radnice rozhodne, kdy stejné opatření zavede i do dalších benešovských základních škol.

„Předpokládáme, že další školou, kam budou nouzová tlačítka instalována bude druhá největší ZŠ Jiráskova,“ naznačil místostarosta ale současně uvedl, že kantorům v tomto směru město nebude používání tlačítek nařizovat. „Vždycky to musí být o dohodě,“ dodal Jakub Hostek.