Stromy padaly nejen na vozovky, ale také na dráty elektrického vedení. A právě to způsobovalo výpadky v dodávce proudu. Například v Peceradech, kde byl pád kmene ohlášený před šestou hodinou ráno, se energetikům podařilo plně obnovit dodávku až ve čtvrt na jednu odpoledne.

Stromy na elektrickém vedení ale uvízly i v Červeném Újezdu na jihu Benešovska, Nespekách, Bedřichově u Jankova nebo v Konopišti. „Tam se ale jednalo o dráty telefonního vedení,“ upřesnila mluvčí HZS.

Krátce po šesté hodině ráno hasiči ze Správy železnic Praha a pražští profesionální hasiči pracovali na odstranění překážky na trati Posázavského pacifiku u Poříčí nad Sázavou. Právě v této obci ale kmen také padl v chatové oblasti Měsíčního údolí na zaparkovaný osobní automobil.

Střechu chaty strom poškodil rovněž u slapské přehrady, u Rabyně. U tamní sochy sv. Jana Nepomuckého stojící pod hrází volali hasiče pro pomoc manželé, kteří tam uvízli se svým osobním automobilem a nemohli vyjet na hlavní silnici k Třebenicím.

Vichřice shodila strom i v Nebřichu na karavan bez lidí stojící v tamním kempu. „Hasiči borovici postupně rozřezali a odstranili pomocí lanového navijáku,“ popsala Dagmar Zemanová.

Na pomoc hasičů si musel počkat v pět hodin ráno řidič kamionu. Při cestě od Týnce nad Sázavou mu cestu v údolí Kamenického potoka za Čakovicemi zatarasily dva mohutné kmeny. Letní bouřka doprovázená lijákem vyplavila i řadu sklepů.

Nárazový vítr ale také na zahradách převracel neukotvené předměty. Snadnou práci měl vichr například s dětskými trampolínami. Jejich ochranné sítě se chovaly doslova jako plachty lodí. Stačilo poměrně málo a celá trampolína se vznesla a přesunula o desítky metrů dál. Právě to se stalo například i v Peceradech, kde živel zohýbal sloupky, k nimž je připevněna ochranná síť a praštil sportovním zařízením na uskladněné dřevo za plotem.

Na palivové dřevo nejspíš poslouží také zlomený javor v týnecké ulici K Zeleným vratům. Strom poškodil i střechu chaty v Chrástu nad Sázavou. Například v Netvořicích v jednu hodinu v noci nemohli dobrovolní hasiči rychle vyjet ze své základny pomáhat s odstraňováním překážek na silnicích proto, že jeden z kmenů padl před vrata hasičárny.

Ve tři hodiny ráno zase u Ratměřic spadlo osobní auto ze silnice do příkopu při tom, když se řidič snažil objet kmen ležící na vozovce. Ani v tomto případě se nikdo nezranil.