Tuto podívanou lze ale prožít i v následující dny. Panují totiž přímo ideální pozorovací podmínky, jelikož oblohu neosvětluje Měsíc. Ten vychází až nad ránem po půl páté.

„Je to pro pozorování lepší než loni, kdy byl měsíc v maximální fázi. V těchto dnech vyjde úzký Měsíc nad severovýchodním obzorem a nebude noční oblohu prakticky osvětlovat. Pokud vše nepokazí oblačnost, bude pozorování Persidů báječnou podívanou," pozval na páteční večer do vlašimské observatoře předseda Vlašimské astronomické společnosti (VAS) Jiří Štětina s tím, že na noční obloze bude také vidět nad východním obzorem výrazné souhvězdí Orionu a nad ním otevřené hvězdokupy Hyády a Plejády v souhvězdí Býka. Méně výrazná, ale stále viditelná by pak měla být planeta Mars.

„Meteorickému roji se také někdy říká lidově Slzy svatého Vavřince podle světce, který má právě v tento den svátek," informoval další z amatérských astronomů Jan Urban a vysvětlil, že světelný efekt vzniká tak, že se proud drobných částeček meziplanetárního prachu z jádra rozpadlé komety Swift-Tuttle o velikosti zrnka písku při průletu atmosférou roztaví a vypaří. Na povrch Země se tak nedostane téměř žádný.

Meteorický roj patří podle amatérských hvězdářů k jednomu z nejkrásnějších úkazů na letní noční obloze. Pro sledování úkazu není třeba žádný dalekohled, meteory vylétají náhodně po celé obloze a jsou dost výrazné na spatření pouhýma očima.

„Hořící prachové částice se na obloze projeví jako rychlé body s úzkým svítícím ohonem. Někdy si lidé myslí, že jde o padající hvězdy, ale to je omyl. Roj dostal název podle souhvězdí Persea, což je místo, odkud Perseidy na obloze zdánlivě vylétají," dodal Jan Urban s tím, že pozorování roje meteorů je možné kdekoliv za městem, kde je minimum světelného znečištění od pouličního osvětlení.

KAREL CHLUMEC