Výjimkou nebudou například ani žáci Základní školy Krhanice. Jejich zájem o nocování v obecní knihovně byl tak velký, že už na konci minulého týdne hlásila knihovnice Jindřiška Dubová plno.

Na všechny děti kromě dobrodružství čeká památeční pohlednice s detektivem Vrťapkou, společná noční četba z knihy O Vendulce a drakovi autora Vhrsti,soutěže, hry nebo pátrání s detektivem Vrťapkou po stopách ukradené zlaté nugety.

Do některých míst se chystají číst pohádky zástupci dánské ambasády v Praze, jinam zase pracovníci Eurocenter Úřadu vlády ČR přinesou soutěže, které připomenou deset let vstupu České republiky do EU. Na mnohá místa zavítají spisovatelé, ilustrátoři, herci, osobnosti veřejného života, ale také knižní hrdinové i dávno již nežijící autoři.

„Mezi řádky knih je možno najít kouzlo pohádkových postav. To díky knihám máme představivost a díky představivosti mohou knihy vznikat. Čím více čteme, tím více světů poznáváme, tím více slov si osvojujeme a stejně jako při skutečném cestování po různých zemích světa i u knih platí, že se nám jich otevře více díky znalostem cizích jazyků. Přeji vám, abyste vždy rádi nacházeli čas na pohádky Hanse Christiana Andersena, a na knížky a čtení," napsal v letošním pozdravu nočním spáčům ze země H.Ch.Andersena Jiří Brodský, velvyslanec ČR v Kodani.