VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidí bez práce je nyní nejméně za devět let

BENEŠOVSKO - Míra nezaměstnanosti opět klesla, firmy často nemají z čeho vybírat

12.6.2007
SDÍLEJ:

Úřednice.Foto: Julie Filipová

Nejméně lidí bez zaměstnání v letošním roce zaznamenal v květnu benešovský úřad práce. Míra nezaměstnanosti klesla z dubnových 3,44 na 3,13 procent.
„Tento vývoj se opakuje každoročně. Navíc začíná rekreační sezona, což znamená, že tu spousta lidí nalezne práci v těchto zařízeních,“ uvedl ředitel benešovského úřadu práce Petr Němeček.
Pomoc úřadu práce využívalo na konci minulého měsíce 1493 lidí bez zaměstnání. To je o 149 zaevidovaných méně než v dubnu.
„Nově se na benešovský úřad práce přihlásilo 259 obyvatel, kdežto v předešlém měsíci jich bylo 317,“ sdělil analytik trhu práce Petr Florián. I to k nižším výsledným číslům přispělo. Mezi nezaměstnanými přibylo žen. Ty tvořily bezmála 58 procent všech evidovaných, což je nejvyšší číslo za letošní rok.
Po nových zaměstnancích se prostřednictvím pracovního úřadu v květnu poohlíželo 903 zaměstnavatelů. Ne všichni bývají v době klesající míry zaměstnanosti úspěšní. „V našem okrese je trvale nízká nezaměstnanost, což firmám samozřejmě působí problém. Nemají z čeho vybírat. Trvalý nedostatek pracovní síly je ve všech odvětvích, jak ve strojírenských tak v technických oborech,“ uvedl Němeček, s tím že zájem naopak neprojevují zaměstnavatelé o lidi s administrativním vzděláním.
Ve středních Čechách v květnu klesla míra registrované nezaměstnanosti o dvě desetiny procentního bodu na 4,5 procenta. Spolu s Jihočeským krajem to byla druhá nejnižší hodnota v Česku. Středočeské úřady práce evidovaly 28 491 uchazečů o zaměstnání schopných okamžitě nastoupit do práce. Proti dubnu to byl pokles o 1334 lidí.
Úřady práce celkem evidovaly 30.600 žadatelů, což bylo o 1460 lidí méně než v dubnu. Ve srovnání s loňským rokem byl počet registrovaných nižší o 6002 uchazečů a míra nezaměstnanosti meziročně klesla o procentní bod.
Kromě okresu Rakovník klesla míra nezaměstnanosti ve všech zbývajících 11 středočeských okresech. Nejvyšší pokles zaznamenala na Kutnohorsku a Příbramsku, a to o čtyři desetiny procentního bodu, na Benešovsku, Kolínsku a Mladoboleslavsku se snížila o tři desetiny procentního bodu. V ostatních okresech se pokles pohyboval od jedné do dvou desetin procentního bodu.
Nejvyšší míru nezaměstnanosti v rámci kraje mělo Kladensko, a to 6,7 procenta. Po několika letech předstihlo okres Kutná Hora, jemuž s 6,6 procenty patřilo druhé místo. Nezaměstnanost na Kutnohorsku by do roku mohla významně klesnout, a to díky ohlášené investici tchajwanské společnosti Foxconn. Ta chce v Kutné Hoře postavit továrnu na výrobu počítačových komponentů, v níž zaměstná až 5000 lidí. Podle ředitele kutnohorského úřadu práce Václava Kašeho ale nebude snadné požadavky firmy splnit. Úřad práce může firmě nabídnout 800 až 1000 lidí, což může být příležitost i pro nezaměstnané ze sousedního Benešovska.
Opačná situace, kdy by firmy z Benešovska měly pracovníky propouštět, podle vedení místního úřadu práce zatím nehrozí. „Žádná firma větší propouštění neplánuje. Naposledy ukončilo činnost plicní sanatorium v Prosečnici, kde pracovalo přes sto lidí. Provozovatel jim však nabídl přechod do Prahy, což odmítlo jen osm z nich. Když ale chtějí lidé pracovat, najdou si zaměstnání. Nabídka je veliká,“ podotkl ředitel benešovského úřadu práce.
Přesto, že je v našem okrese tento rok nejméně nezaměstnaných od roku 1998, jak uvedl Petr Němeček, níže už procentuální míra nezaměstnanosti klesat ve výhledu pravděpodobně nebude. „O prázdninách bude asi stagnovat a v září, kdy přijdou děti ze škol, opět mírně vzroste,“ odhadl.

12.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obyvatelé Divišova se před Vánocemi setkali v místním kostele svatého Jakuba.
50

Předvánoční setkání v Domašíně zahájily děti z mateřinky

Součástí výstavy jsou jak vánoční betlémy, tak i historické sáňky.
21

Betlémy a sáňky ozdobily prostory zámecké konírny v Třebešicích

OBRAZEM: Věnečkem slavnostně zakončili taneční kurzy

Benešov - Závěrečný věneček tanečního kurzu pro mládež se udál v pátek 15. prosince od 19.30 hodin. 

KRÁTCE: Při akci Česko zpívá koledy měl premiéru sbor DDM

Benešovsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Právě jsme se narodili

Benešov /FOTOGALERIE/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti porodnice v benešovské Nemocnici Rudolfa a Stefanie vám přinášíme fotografie nejmladších občánků. Tentokrát narozených v 50. týdnu roku 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT