Vzali si rukavice a šli uklidit příkopy u silnic vedoucích z Netvořic. Zprvu to měla být uklízecí štafeta, ale toho, kdo by pomyslný štafetový kolík gruntování převzal, organizátoři nenašli. „Už řešíme jen sebe, i když jsme akci udělali dost výraznou propagaci,“ potvrdila Šárka Zemanová.

Další takový počin budou mít Netvořičtí v sobotu 6. října. A téměř jistě díky němu ze zhruba 25 kilometrů příkopů zmizí znovu několik metráků odpadků. Kromě samotného gruntování se ale dobrovolníci vedle odpadkových pytlů už několik let také chápou krumpáčů, motyk, rýčů a lopat. To kvůli dosazování chybějících stromů u uklízených silnic.

Ozeleňování si brigádníci plánují ale až na jaro příštího roku. To nejen zasadí stromy a keře, ale rozsejí i semena bylin. „Na uklízení se sejdeme už v devět hodin na fotbalovém hřišti a znovu to bude součástí akce Ukliďme svět, ukliďme Česko,“ připomněla Monika Šlehobrová, starostka městyse, jedna z brigádnic.

Ale uklízení a výsadba není vždy jen o tom. Třeba tehdy, když cestáři při údržbě okolí silnic posekali i mladé stromky.
„Stalo se to, i když jsme kolem kmínků nasadili chráničky před okusem,“ potvrdila Zemanová.

Dobrovolnictví ale ztěžuje i úřednická byrokracie. Lípy, moruše i jabloně Netvořickým v minulosti zajistil Středočeský kraj. Loni si Netvořičtí poradili jinak. „S administrací daru kraje byla šílená práce,“ popisuje Šárka Zemanová. „Ještě za čtvrt roku jsme museli vykazovat, kde se co vysadilo. Proto si sazenice raději zajišťujeme sami,“ dodala.