„Ze všech našich obecních objektů má čistírna odpadních vod, která běží nepřetržitě celých čtyřiadvacet hodin a sedm dní v týdnu skutečně nejvyšší spotřebu elektřiny,“ potvrdila netvořická starostka Monika Šlehobrová.

Až za čističkou se ve spotřebě energie zařadila například základní a mateřská škola nebo samotná radnice. ČOV totiž pracuje i v době, kdy z ostatních budov už odešli žáci či zaměstnanci a poslední z nich zhasl.

Při úvaze, jakým způsobem spotřebu snížit, padla volba na vlastní výrobu elektřiny. A jak jinak, než prostřednictvím fotovoltaické elektrárny. Pro její vznik nebylo příhodnějšího místa než na sedlové střeše samotné ČOV, jejíž jedna polovina je orientovaná na jih.

„Fotovoltaiku jsme před nedávnem dokončili a prakticky hned jsme se začali ve spotřebě dostávat na úplně jiné náklady než v době, kdy jsme pro zařízení kupovali elektřinu přímo ze sítě,“ připomněla starostka. „Myslím, že úspora bude pro nás skutečně významná,“ dodala.

Investice do sluneční elektrárny na čističce, 1,8 milionu korun včetně dotace, by se Netvořicím měla podle starostky vrátit velice brzy. „Máme garantovanou návratnost nákladů za dva roky,“ uvedla.

ČOV v Netvořicích si sama vyrábí elektřinu. | Video: Zdeněk Kellner

Ale fotovoltaické panely na ČOV nejsou jediným projektem, který má městysi pomoci šetřit. V současné době v Netvořicích odstartoval také projekt na instalaci tepelných čerpadel, která budou vytápět základní a mateřskou školu a také tělocvičnu.

„Čerpadla budou celkem čtyři a včetně dotací nás přijdou na 2,9 milionu korun,“ připomněla Monika Šlehobrová.

U obou zařízení, tedy ČOV i škole by městys měl měsíčně uspořit až 60 procent nákladů.

Netvořice ale současně pracují i na zpracování místní energetické koncepce. Ta popíše, kde všude je možné výměnou technologií nebo instalací zateplení spořit další náklady.

„Spotřebu snižujeme, kde se dá a kromě ČOV a škol, které jsou v přípravě, jsme už vyměnili také například veřejné osvětlení za úspornější využívající technologie světelných diod,“ potvrdila netvořická starostka.