Exkurze, přednášky nebo vycházky s ultrazvukovými detektory. To vše zahrnují akce zaměřené na poznávání života netopýrů, savců, které obklopuje nespočet mýtů. Na přelomu srpna a září totiž pravidelně probíhá již ve dvaceti zemích Evropská netopýří noc.
Akci pořádají v několika termínech ochranářské organizace v rámci Dohody o ochraně netopýrů v Evropě. Ani na Benešovsku i v okolí o ně nebude nouze. Ochrana fauny Votice je pořádá hned na třech místech. Už zítra 24. 8. ve 20 hodin se můžete vypravit do Stanice pro zraněné živočichy Pavlov u Ledče nad Sázavou.
„Účastníky exkurze z cyklu 4. ročníku Přírodou krok za krokem ve spřátelené stanici pro zraněné živočichy čeká bohatý program. Úvodní přednáška o způsobu života netopýrů s promítáním, výstava fotografií, ukázky ochočených hendikepovaných netopýrů, odchyt do speciálních sítí a pozorování pomocí ultrazvukového detektoru,“ uvedla Petra Nová z votické Ochrany fauny ČR s tím, že chybět nebude ani malá soutěž či zdobení perníkových netopýrů pro dospělé i děti.
O den později představí kolonii netopýrů velkých na týneckém hradě, a to mezi 20. a 23. hodinou. „Program zahrnuje prohlídku kolonie v hradní věži s výkladem, ukázku ochočených hendikepovaných netopýrů, přednášku o způsobu života těchto živočichů s promítáním, noční vycházku k řece a sledování lovících netopýrů ultrazvukovými detektory,“ vyjmenovala Nová, která program společně s Alešem Novým z organizace Království Danar povede.
Kromě toho budete mít možnost vyrobit si netopýří suvenýr, zúčastnit se malé soutěže nebo se občerstvit na ohýnku opečenými vuřty.
Netopýrům je zasvěcena také exkurze na hradě Šelmberk u Mladé Vožice. V rámci cyklu Přírodou krok za krokem se uskuteční od 20 hodin ze soboty 1. září do neděle. „Zřícenina hradu a okolní lesy poskytují vhodné prostředí pro celou řadu druhů našich netopýrů,“ vysvětlila Petra Nová.
O životě netopýrů bude vyprávět také Vladimír Hanzal, tentokrát v sále podblanického ekocentra Českého svazu ochránců přírody Vlašim. Ten akci pořádá společně s CHKO Blaník. Po úvodu, který je v 19.30, se s přednášejícím můžete vypravit poslouchat netopýry do vlašimského parku. Na tuto akci se však budete muset počkat až do soboty 15. září.