Velký úspěch slaví občanská společnost v nespecké lokalitě Potočiny. Obec tam chtěla vybudovat čistírnu odpadních vod, ale petice, pod níž se podepsala většina tamních obyvatel, rozhodnutí zvrátila. Stavět se tak bude jinde – mezi Městečkem a Poříčím.
Ani Potočiny nebyly vybrány hned napoprvé. Kdysi před lety se domluvily obce Mrač, Poříčí nad Sázavou a Nespeky na tom, že vybudují společnou kanalizaci. Důvod paktu byl jednoduchý. Jen společně obce splňovaly podmínku pro přidělení dotace. Dohromady totiž mají více než dva tisíce obyvatel. Jenže. Připojit se na poříčskou ČOV by nebylo podle starostky Nespek Miloslavy Myslivcové jednoduché. Už jen překonání řeky Sázavy na čtyřech místech by údajně stálo velmi mnoho peněz. Potíže by přinesla i jednání, případně odkupy či zřizování věcných břemen s majiteli pozemků, kudy by kanalizace vedla. Navíc by Nespeky, vzhledem k současnému počtu obyvatel, nemohly pro připojení kanalizace k Poříčí počítat s celou dotací. Smlouva je proto pasé. Nespeky tak začaly hledat lokalitu, kde by ČOV mohla stát.
„V Ledecké ulici u Sázavy bylo málo místa, proto jsme chtěli stavět v Potočinách,“ uvedla Myslivcová.
Protestující lidé ale poukazovali nejen na to, že by kanalizace byla právě kvůli umístění ČOV dražší, ale zejména jim vadilo to, že by se v Potočinách zhoršilo ovzduší. Lokalita je totiž kotlina, kde jen velice málo proudí vítr.
V Nespekách by se po vyřízení všech administrativních náležitostí mohla začít budovat čistírna odpadních vod a kanalizace, ale současně i vodovod, v polovině příštího roku. A kolik bude celé dílo stát?
„Asi osmdesát milionů korun. Mohli bychom ale získat dotace ve výši až devadesát procent ceny,“ uvedla starostka s tím, že na dokončení prací budou mít Nespeky dva roky. „Důležité ale je, že nás akce vyjde levněji, než kdybychom se připojovali k Poříčí a to přes to, že si budeme stavět svou vlastní čističku pro čtrnáct set obyvatel.“