K těm prvním se řadí Lhoty a Lhotky. Okres Benešov je v počtu takto pojmenovaných míst v Česku bezkonkurenční. Podle Českého statistického úřadu lze v okrese Benešov sídel s takovým jménem najít hned 29. Daleko za naším okresem je na druhém místě Táborsko s 18 takovými vesnicemi. Třetí Příbramsko jich má pouze 15.
Vedle zcela běžných opakujících se jmen tu jsou pak také ta, která jsou originální nebo přinejmenším ne až tak obvyklá. A protože takových pojmenování je na Benešovsku docela hodně a jejich výpis je obsáhlý, dočtete se o nich dnes v už třetím pokračování.
Meduná
Doslova sladký název zalesněného vrchu s kótou rovných 500 metrů nad mořem u Soběhrd dává tušit, že tam naši předci sbírali med od lesních včel.
Stejný název jako kopec získala i dvě další místa s nemovitostmi na jeho úpatí. Drobný tok, který tam teče nese název Medunský potok a dvě malé nádrže Meduna a Na Meduně.
Vidrholec
Takto pojmenovaných míst je pochopitelně po republice více. To, které leží na správním území městyse Netvořice najdete ve výšce 400 metrů a je odtud výhled do širokého kraje kolem řeky Sázavy. Původ názvu nejspíš odkazuje na povětrné počasí, které se tam často opakuje. Pro zajímavost německy se opakovat řekne wiederholen.
Kapinos
Úplně přesně zní název této osady u Neveklova s 23 adresami Hůrka Kapinos. První písemná zmínka pochází z roku 1563. tehdy se ale místo jmenovalo pouze Hůrka. Teprve v roce 1849 se tam říká Hůrka Kapinos.
Proč, neví ani někteří neveklovští patrioti.
Močidla
Samota v lesích poblíž Blažimi na Neveklovsku údajně získala svůj název od namáčení, máčení, textilních rostlin, nejspíš lnu, nikoliv podle vykonávání tělesných potřeb. V místě jsou podle místního patriota Jaroslava Fürbacha dosud patrné prohlubně, kde se jímala voda a len máčel.