Krajské nemocnice, k nimž nemocnice v Benešově patří, podle něj mají dvojí pojistné smlouvy: jednak týkající se odpovědnosti na škodu způsobenou provozem, jednak rámcovou smlouvu pojištění majetku, kde je i ustanovení pro případ pojistné události s poškozením elektronických zařízení a případnou ztrátou na podnikání. „Předběžné stanovisko pojišťovny je negativní,“ konstatoval Bezděk. „Budeme se tím muset zabývat a zvážit výši pojistného,“ poznamenal.

Krajští zastupitelé v pondělí odsouhlasili poskytnutí 30milionové dotace z krajského rozpočtu, jež má benešovské nemocnici pomoci se vyrovnat s následky kyberútoku. V souvislosti s tím Martin Kupka (ODS) vyslovil požadavek, aby byli krajští zastupitelé seznámeni s tím, jak jsou jednotlivé krajské nemocnice zajištěny proti podobnému napadení. „Třicet milionů z peněz daňových poplatníků je dostatečný důvod zpracovat analýzu, jak zlepšit zabezpečení,“ míní.

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) reagovala, že zrovna benešovská nemocnice měla zcela nový bezpečnostní software. „Byly tam antiviry, firewally – a přesto je tento typ viru překoná,“ poznamenala. Uvedla, že na obnově sítě i nastavování bezpečnostních opatření se v Benešově pracuje ve spolupráci s experty Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost – a tamější zkušenost bude přenesena i do ostatních oblastních nemocnice kraje. Stejně jako je poučením pro nemocnice v celé republice.