Nemocnice Rudolfa a Stefanie je zase o krok dál. Pro své pacienty pořídila přístroje pomáhající rehabilitovaným pacientům ke zkvalitnění a urychlení jejich návratu do běžného života.
„Pořídili jsme je díky sponzorskému daru od nadace Jistota, která nám přispěla už v loňském roce sto tisíci na pacientský monitor sledující základní životní funkce a elektrickou odsávací soupravu na mateřské mléko s regulací sání. Nyní jsme obdrželi dvě stě padesát tisíc korun,“ uvedla mluvčí benešovské nemocnice Vendula Pírková.
Prvním z nich je přístroj LYMFOVEN l4S pro sekvenční tlakovou masáž končetin, který umožňuje i připojení návleku na celou dolní polovinu těla nebo párového návleku na horní končetiny. Slouží pacientům s lymfatickým otokem končetin, který je velmi častý, téměř pravidelný, po operaci prsu u žen, po úrazech horní končetiny, po operaci nádorů gynekologické oblasti nebo i vrozený.
„Benešovská rehabilitace je jediným pracovištěm v regionu, které má personál vyškolený na manuální lymfodrenáž, kterou je nutné pro zvýšení účinnosti přístroje provádět před použitím lymfomenu,“ řekla Pírková s tím, že kombinace přístrojové a manuální terapie je jediná účinná.
Přístroj, který je nyní na oddělení je 12 let starý, rozbitý a neopravitelný. Další novinkou je hydromasážní vana Theta, jež poskytuje vířivou lázeň pro dolní končetiny. Zlepšuje výrazně pohyblivost u všech pacientů po endoprotézách velkých kloubů dolních končetin. Vana z roku 1993 vypověděla, jedna nová vana na oddělení je, ale v žádném případě nestačí kapacitně,“ upřesnila mluvčí nemocnice.
Nový přístroj pro laserterapii nahradí dosavadní přístroj Phyaction, jenž slouží pacientům už l3 let. „Přístroj měl původně 2 hlavice, nyní již funkční pouze l hlavice, druhá nebyla v minulosti z finančních důvodů při opravě obnovena,“ uvedla Vendula Pírková. Laserterapie přitom přináší výrazné zlepšení a urychlení hojení jizev, používá se k léčbě zánětlivých onemocnění kloubů, léčbě tenisových loktů a v mnoha dalších ortopedicko-rehabilitačních indikacích.
Bezkontaktní hloubkovou aplikaci elektrických proudů umožňuje přístroj pro distanční elektroléčbu. Umožňuje její aplikaci přes obvaz nebo sádru. Používá se například u pacientů s hnisavými komplikacemi, kterým není možno elektroléčbu aplikovat přímo na kůži. Přístroj zde dosud nebyl a celé nemocnici podle Pírkové výrazně chyběl.
Therapi – master extra plus zajišťuje terapeutický a cvičební systém, který umožní polohování a cvičení pacientů v odlehčení – v takzvaném závěsu. Lze tak rehabilitovat všechny hůře mobilní pacienty a výrazně ulehčit práci fyzioterapetů.