Pozvaní hosté a novináři při prohlídce prošli nadzemním spojovacím koridorem pavilonů interny a chirurgie. Zprovoznění proskleného dvoudílného krčku, byť se to nemusí někomu zdát, je jednou z nejdůležitějších událostí v celé historii benešovského zdravotního ústavu. Bez krčku byla nemocnice rozdělená na samostatné pavilony. Pacienti se přitom k vyšetřením převáželi přes park pod širým nebem. To už teď neplatí.
Větší komfort pro pacienty i personál
„Díky krčku se nyní jedná o nemocnici multiblokovou, kde se dá dojít suchou nohou mezi jednotlivými odděleními,“ připomněl náměstek hejtmanky pro zdravotnictví Pavel Pavlík. V současné době je v nové přístavbě v rámci první dokončovací fáze už v plném provozu druhé podlaží s lůžkovým oddělením ortopedie. Nové prostory jsou podle primáře Jiřího Beznosky nesrovnatelné s těmi původními, které po rekonstrukci slouží sedmnáct let. „Rozdíl je neskutečný,“ hodnotí primář. „V nové části je daleko větší komfort pro pacienty i personál,“ dodal.
Hovoří primář Jiří Beznoska:
O patro níž, v prvním nadzemním podlaží, se nacházejí budoucí ambulance ortopedie a urologie. Všechny části nového pavilonu přitom navazují na prostory pavilonu původního. Prozatím ale průchodu brání provizorní záslepky. Otevírat se budou na přelomu února a března. „Podařilo se nám sestavit velký tým se sedmi urology a tím směřujeme na urologii na vysoké úrovni,“ připomněl ředitel nemocnice Roman Mrva s tím, že v týdnu od 5. února se začnou ambulance dovybavovat potřebným mobiliářem a přístroji.
V únoru zahájí provoz i urgentní příjem
Už v pondělí 19. února by měl zahájit provoz urgentní příjem. Ten dosud v Benešově chyběl. Díky dlouho poptávanému systému nebude docházet k prodlevám při přerozdělování pacientů na ta správná oddělení. „Urgentní příjem bude sloužit všem pacientům s výjimkou žen směřujících na gynekologii nebo do porodnice.
Také pacienti z terénu s intenzivní péčí a řízenou plicní ventilací pojedou přímo na ARO. Všichni ostatní projdou centrálním příjmem,“ vysvětlil Roman Mrva. „Přínos to bude nejen pro pacienty, ale také pro posádky záchranné služby, které sem pacienty přivezou. Tato služba eliminuje nebezpečí, že někdo, komu skutečně jde o život „zapadne“ v systému,“ dodal.
Definitivně hotovo by mělo být letos v září
Přístavba chirurgického pavilonu Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov přišla nemocnici potažmo jejího jediného akcionáře Středočeský kraj na 600 milionů korun. Stavební práce ale definitivně neskončily. Stále se pracuje na druhé a třetí fázi. Po jejich ukončení přijde na řadu, koncem března, zprovoznění nového chirurgického oddělení a také centrální vstupní pavilon. Ten podepírá jako pilíř obě části prosklené lávky mezi internou a chirurgií. V budově najde místo vstupní recepce, multifunkční konferenční sál a také lékařská knihovna. V konečné fázi se pak letos v září otevře pacientům také oddělení ORL se spánkovou laboratoří.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Místo uniforem taláry. Z bývalých kasáren v Benešově má být za rok sídlo justice