Nemocnice Rudolfa a Stefanie zakoupila, díky bezúročné půjčce necelých 60 milionů korun od Středočeského kraje, přístroj Siemens Magnetom Vida. Jedná se o technologii světových parametrů, která je na úrovni magnetických rezonancí pražských fakultních nemocnic. Obdobný špičkový přístroj využívá ve Středočeském kraji vedle Benešova pouze nemocnice v Kolíně.

„Benešovskou nemocnici sleduji velmi pečlivě a dokonce jsem se ve zdejší porodnici narodila. Navíc sem jezdím s rodinou, protože bydlím nedaleko v Mnichovicích. Z rozvoje benešovské nemocnice mám opravdu velkou radost,“ přiznala hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková při slavnostním zahájení provozu.

Nový přístroj umožní zpřesnit diagnózu

Na jeho konfigurování se podílela také primářka Radiologického oddělení a zobrazovacích metod NRS Eva Schönfelderová. „Obrázky, které nám přístroj při vyšetřování pacientů poskytuje, jsou detailní a to nám umožní zpřesnit diagnózu, což se nám na předešlém přístroji nedařilo. Technicky to nebylo možné,“ potvrdila. Nový špičkový přístroj má proti předešlému v prstenci pro lůžko zhruba o deset centimetrů větší prostor pro pacienta a se svými 70 centimetry by měl být přívětivější i pro pacienty s klaustrofobií.

Zcela zásadní je ale to, že poskytuje odborníkům detailnější a přesnější vyšetření v oblasti pánve, což se týká například prostaty nebo konečníku. Nově budou moci zdravotníci provádět vyšetření také loketního kloubu a zápěstí a výhledově pak také vyšetření prsu. Magnetická rezonance bude v provozu ve dvou směnách ráno a odpoledne. Noční zatím není kvůli personální nedostatečnosti v plánu. S přístrojem budou pracovat čtyři laboranti a čtyři lékaři.

„Až využijeme všechny techniky umělé inteligence, podaří se vyšetření zrychlit a zkrátit a pak budeme moci zahájit třeba i víkendový provoz,“ sdělila primářka s tím, že kratší doba vyšetření by měla přinést zkrácení čekací doby. V Benešově to jsou prozatím dva měsíce. „Akutní onkologickou diagnostiku ale samozřejmě provádíme dříve,“ dodala Eva Schönfelderová.

close Slavnostní zahájení provozu nové magnetické rezonance se konalo v úterý 30. ledna 2024. info Zdroj: Deník/Zdeněk Kellner zoom_in Nemocnice Rudolfa a Stefanie má nyní k dispozici ultramoderní magnetický scanner Siemens Magnetom Vida o síle pole 3 Tesla s inovativní technologií BioMatrix. Rezonance pracuje s mnoha klinickými programy k mnoha specializovaným vyšetřením. Má možnost využít špičkové periferní a jedinečnou 72 kanálovou celotělovou cívku, kterou v tuto dobu disponuje pouze společnost Siemens a která je pouze na několika pracovištích na celém světě. Benešovská nemocnice se zařadila díky nové magnetické rezonanci mimo jiné také do programu časného záchytu nádorů prostaty. Díky novému přístroji budou lékaři schopni zajistit nejmodernější zobrazení prostaty nutné k provedení takzvané fúzní biopsie prostaty, tedy cíleně mířenou biopsii do podezřelého ložiska v prostatě.