Novou, stále ještě rozestavěnou část chirurgického pavilonu na jedné straně centrálního parku s pavilonem interny na straně druhé spojila ocelová lávka. „Díky propojení obou pavilonů tímto krčkem se z benešovské nemocnice stává nemocnice multibloková,“ uvedl radní Středočeského kraje pro zdravotnictví Pavel Pavlík s tím, že zprovozněním zařízení skončí také dlouhá éra převážení pacientů přes park. „To se původně dělo za každého počasí a až teprve někdy v roce 2016 vznikl nad jedním z chodníků v parku přístřešek s prosklenými stěnami,“ připomněl radní a přiznal, že se už těší na to, až i tato část historie, která pacienty nedokázala ochránit před chladem, definitivně zmizí.

Dvaadvacet tun oceli

Druhá část krčku má proti té první jiné rozměry i rozdílné usazení. Potvrdil to David Božovský, jednatel stavební firmy BDS, která v nemocnici přistavuje chirurgii a buduje i další doprovodné stavby. „Tato část krčku má šestatřicet metrů, zatímco část první byla o deset metrů kratší. Pochopitelně je tento kus také zhruba o pět tun těžší, váží dvaadvacet tun,“ sdělil. Zatímco první část krčku spočívá na nosných zdech přístavby chirurgie a pilíře v podobě objektu, v něm bude lékařská knihovna nebo konferenční sál, u druhé části je tomu jinak. Krček sice rovněž leží na zmíněném pilíři uprostřed parku, avšak vede k boční stěně pavilonu interny. Tam kvůli usazení ve správné výšce vznikla ještě jedna ocelová podpěra.

Propojování pavilonů nemocnice Rudolfa a Stefanie ocelovou lávkou 25. září 2023:

Propojování pavilonů nemocnice Rudolfa a Stefanie ocelovou lávkou 25. září 2023 | Video: Zdeněk Kellner

Přesto, že je ukončení stavebních prací v benešovské nemocnici harmonogramem stanoveno na září 2024, v přízemí chirurgické přístavby má začít fungovat takzvaný centrální příjem pacientů dříve. „Už nyní, na podzim dojde ke kolaudaci urgentního příjmu i podlaží až do výše krčku a také jejich zprovoznění,“ slíbil Pavel Pavlík. „V příštím roce pak dojde k dokončení celé přístavby chirurgie tak, aby na konce léta byl předán celý objekt do plného užívání,“ tvrdí krajský radní. Finančně podle něj stavba zůstává stabilní. „Vedení nemocnice ví, že žádnou další korunu od kraje na stavbu nedostane,“ pousmál se radní a potvrdil, že stavební akce má stále rozpočet 600 milionů korun.