Právě proto byly zrušeny včerejší odběry dárců krve a dnes hematologická ambulance vůbec neordinuje. Nemocnice přitom upozorňuje všechny dárce, že se situace může v dalších dnech opakovat.

Benešovská nemocnice má v současné době krve dostatek. Potvrdil to primář hematologie Petr Šrámek. Situace ale není ideální, přestože je kvůli odložení neakutních operací aktuální potřeba krve nižší.

Podle primáře nejsou u dárců krve nezbytné testy na koronavirus. „Neřešíme proto ani prodlení mezi testováním pacientů a sdělením výsledků. Dárci jsou velice disciplinovaní a zodpovědní, pokud jsou si vědomi kontaktu s covid pozitivní osobou, odběr krve odloží. Projeví-li se u někoho známky nemoci v dalších dnech po odběru, hlásí nám to. Transfuzní přípravek je pak ponechán v karanténě a čeká na výsledek testu,“ vysvětlil lékař.

Náročné časy benešovské nemocnice začaly už na sklonku minulého roku, kdy zažila kyberútok. Hematologie se s ním vyrovnávala déle než jiná oddělení, proto bylo dárců na začátku letošního roku méně. „Během zhruba dvou měsíců jsme se díky úsilí všech zaměstnanců oddělení úspěšně vypořádali s následky kyberútoku. Po obnovení provozu byl o dárcovství krve velký zájem a v prvních dnech přesahoval naše možnosti,“ připomněl primář, že se podařilo rychle doplnit zásoby krve. Na jaře však přišla první koronavirová vlna, provázená snížením počtu dárců. A na podzim druhá.

Někteří dárci se obávají možné nákazy a nechtějí vstupovat do rizikové oblasti, jiní se zase sami setkali s nakaženým a jsou v karanténě.

„Situace na našem oddělení však kritická není, stále jsou mezi námi lidé, kteří chtějí pomoci,“ ujistil Petr Šrámek.

Pro odběry upřednostňuje hematologie objednávání dárců předem e-mailem nebo telefonicky. Pokud to však aktuální situace umožňuje, přijímá i neobjednané. „V případě nedostatku určité krevní skupiny dárce také zveme cíleně,“ připomněl primář Šrámek, podle kterého bývá nejčastěji nedostatek krevní skupiny 0 negativní, které v populaci není tolik, lze ji přitom ve většině případů použít při nedostatku transfuzních přípravků ostatních krevních skupin.

V současné době má benešovská nemocnice dostatek krve pro vlastní potřebu. „Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci může ale dojít k nedostatku krve, proto vítáme každého dárce, který je ochoten pomoci,“ dodal primář hematologie.

Některé hematologie berou i krev lidí, kteří se už z nákazy vyléčili. Následně oddělená krevní plazma pak pomáhá těm, kteří se s nemocí teprve potýkají. Benešovská transfuzní stanice tyto dárce odkazuje na pražskou Thomayerovu nemocnici.