V úterý 17. prosince odpoledne středočeské hejtmanství oznámilo, že se podařilo v plném rozsahu obnovit provoz porodnice – a postupně budou na standardní podmínky práce přecházet i další oddělení. O dva dny později, ve čtvrtek 17. prosince, přidala hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) nové zprávy příznivé pro pacienty.

„Od dnešní půlnoci fungují také zobrazovací techniky, tedy RTG, CT a magnetická rezonance,“ konstatovala. S tím, že po úspěšném otestování funkce rentgenů a dalších zařízení na oddělení radiologie a zobrazovacích metod lze od šesté večer obnovit činnost dalších součástí nemocnice. Konkrétně jde o dětské oddělení, ORL, gynekologii a neurologii – zde s výjimkou péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou a poruchami vědomí.

„Dále začneme ošetřovat pacienty s úrazy v oblasti hlavy a krku a běžné chirurgické potíže,“ doplnil ředitel nemocnice Roman Mrva. „Mnoho procesů bude i nadále realizováno v improvizované podobě, avšak nemocnice bude schopna se o pacienty postarat,“ konstatoval. Upozornil také, že kvůli přechodu do normálního provozního režimu se čekací doby na ošetření mohou dočasně prodloužit. Nemocnice proto nadále spoléhá na vstřícnost a trpělivost ze strany pacientů.

Jestliže hejtmanka v úterý oznámila, že s obnovením běžného režimu práce na operačních sálech se počítá od ledna (kdy budou lékaři po dohodě s objednanými pacienty operovat i o víkendech, aby dohnali časový skluz), tato informace stále platí.

Všechny odložené plánované operace by se mělo podařit zvládnout během ledna a února – což tedy mimo jiné znamená, že už od jara by se čekací lhůty na náhrady kolenních a kyčelních kloubů neměly v důsledku napadení elektronických systémů nemocnice kryptovirem posouvat.

Prozatím zůstává faktem, že náročné operační výkony u pacientů se závažným traumatem a polytraumatem, které vyžadují následnou hospitalizaci na odděleních ARO nebo JIP, budou ještě stále přesměrovávány do jiných zdravotnických zařízení.

Na obnově počítačové sítě nemocnice týmy IT specialistů stále pracují – s tím, že spouštěna je postupně po jednotlivých segmentech. Na to je navázána obnova běžného fungování jednotlivých oddělení. Podle úterních informací Jermanové je také nutná spolupráce externích dodavatelských firem, jejichž zástupci musí znovu nainstalovat obslužný software specializovaných zařízení.